Maaeluministeerium toetab kooliõpilaste osalemist "Toit ja tervis" haridusprogrammides.

Programmide eesmärgiks on edendada tervislikku toitumist ning eestimaise toidu eelistamist.

Kõige kiiremaks info saamiseks soovitame liituda õpetajatele suunatud grupiga Facebookis - Õpime Maaelumuuseumis

Haridusprogrammid toimuvad Põllumajandusmuuseumis Ülenurmel ja Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumis Kurgjal perioodil märts-juuni ja september - november 2023. 

Haridusprogrammidesse ootame õpilasi üle terve Eesti ning võimaldamaks programmides osalemist võimalikult paljudele koolidele, võtame alates 2022. aastast ühest koolist vastu kuni 4 klassikomplekti/gruppi lähtudes loogikast "kes ees, see sees". 

Haridusprogramm ja lõunasöök on õpilastele ning ühe grupi (kuni 25 õpilast) kohta kuni kolmele saatjale tasuta. Lisaks kompenseeritakse osaliselt ka transpordikulu (arvest poole ulatuses, kuid mitte üle 150€ koos käibemaksuga ühe päeva kohta). 

Haridusprogrammid

Võimalik on osaleda seitsmes erinevas programmis (kirjeldused leitavad allpool): "Eesti toidu aastaring talus", "Maagilised mesilased", "Milleks muna?", "Põllult potti", "Sügis purki", "Viljaterast leivani". Sel aastal on lisandumas uus programm "Toidu eluring".

Programmide tellimine

Võimalik on osaleda kaheksas erinevas programmis.  

Eesti Põllumajandusmuuseumis pakume programme „Maagilised mesilased", „Milleks muna?", „Põllult potti", „Viljaterast leivani", „Toidu eluring" ja „Lina“ .

C. R. Jakobsoni Talumuuseumis pakume programme „Eesti toidu aastaring talus" ja "Sügis purki".

 Eesti Põllumajandusmuuseumi haridusprogrammide tellimiseks palume täita vorm SIIN või skänni QR kood.

C. R. Jakobsoni Talumuuseumi programmide tellimiseks palume kirjutada kurgja@memu.ee

Transpordi kompenseerimine 

Transpordi tellib kool ise ning palume eelistada soodsamat teenusepakkujat ning grupi suurusele vastavat bussi.
Transport kompenseeritakse arvest poole ulatuses, kuid mitte üle 150€ koos käibemaksuga ühe päeva kohta (olenemata grupi suurusest ja busside arvust).  

  1. Palume koolil võtta transpordifirmast hinnapakkumine. Laekunud hinnapakkumine edastada muuseumipoolsele kontaktisikule. 
  1. Kinnitatakse külastus. 
  1. Toimub õppereis. 
  1. Transpordifirma esitab kaks arvet. Ühe arvega jääb kogusummast pool kanda külastaval grupil, teine arve saata SA Eesti Maaelumuuseumitele, kes tasuvad kogusummast teise poole (kuid mitte rohkem kui 150€ koos km). 

E-arve tuleb transpordifirmal saata hiljemaltviie tööpäeva jooksul peale külastust. E-arveid, mis saabuvad hiljem kui 35 kalendripäeva pärast külastust, ei saa me maksmiseks aktsepteerida. Info transpordifirmadele e-arvete väljastamise kohta asub siin. 

 

Transpordi e-arve esitada alljärgnevalt:  

Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid (NB! mitte SA, vaid Sihtasutus)
Aadress: Pargi tn 4, Ülenurme alevik, Kambja vald, Tartu maakond, 61714
Reg. nr. 90014017 

E-arvel näidata ära:
1) tellija nimetus
2) sõidu kuupäev
3) läbitud km (kooli aadress - Ülenurme/Kurgja muuseum - kooli aadress)
4) maksetähtaeg 14 päeva 

 

Kõik lisaküsimused on teretulnud e-postiga haridus@memu.ee või helistades 53 737 124  

Programmide tutvustus

Eesti toidu haridusprogrammid Eesti Põllumajandusmuuseumis:

Haridusprogrammid kestavad Põllumajandusmuuseumis 1,5 tundi + lõunasöök.  

Maagilised mesilased

Tutvume mesilaspere elu, erinevate tarutüüpide, mesindusinventari ja mesindussaadustega. Selgeks saab mee kasulikkus inimese tervisele. Läbi mänguliste tegevuste  saame teadmisi  mesilaste ametite ja eluperioodide kohta. Uurime mesindussaadusi (suira, taruvaiku, õietolmu) ja putukaid luuplambi all. Valmistame kunstkärjest küünlaid ja maitseme erinevaid mee liike.  

Sihtgrupp I, II ja III kooliaste 

Milleks muna?

Näitusel “Linnukasvatus Eestis” uurime kodulindude metsikuid sugulasi, erinevaid kodulinde ja räägime nende pidamisest ja eripärast. Mängime oolooge ehk munateadlasi ning teeme seda, mida ooloogid ikka – katseid ja vaatlusi munadega! Tutvume kodulindude munade, nende ehituse ja koostisega ning räägime munast kui kvaliteetsest toorainest, selle kasutusviisidest, olulisusest ning tervislikkusest. Programmist ei puudu ka päris linnud ning põnevad tegevusülesanded ja kokkamine.  

Sihtgrupp I, II ja III kooliaste.

Põllult potti

Avastamisrõõmu täis programmis rändame maitsvate ning mitmekesiste köögiviljade maailmas. Vaatleme eestlaste toidulauda läbi sajandite “Avasta ja imesta” näitusel ja arutame, milline on köögiviljade toidulauale jõudmise teekond ehk kuidas jõuab üks köögivili põllult potti? Uurime taimede ehitust ja erinevaid sorte, võrdleme erinevaid seemneid ning külvame pisikesse topsi kaasavõtmiseks taime. Maitseme eestimaised “juurikaid“ ning võrdleme neid. NB! Sügishooajal külastame muuseumi aeda.

Sihtgrupp I ja II kooliaste.

Viljaterast leivani

Õpime tundma maaharimise, viljakoristuse ja leiva küpsetamisega seotud tegevusi ning tööriistu. Kirjeldame rukki elutsüklit külvist lõikuseni. Teeme üheskoos läbi leiva valmimiseks olulised etapid: peksame rukkist kootidega ja tuulame vilja, jahvatame käsikiviga jahu, õpime leivataigna tegemist. Räägime leiva tervislikkusest ja leivaga seotud kommetest. Vormime oma leivapätsikese, teeme võid ja sööme ahjusooja rukkileiba omatehtud võiga.

Sihtgrupp I, II ja III kooliaste.

Toidu eluring 

Programmis uurime inimtegevuse mõju looduskeskkonnale, lahkame toiduraiskamise tekkepõhjuseid ning otsime toidujäätmete probleemile lahendusi. Arvutame oma süsiniku jalajälje ja saame teada, mis on „Tark külmik“. Uurime pakenditel olevaid märke ning õpime sorteerima prügi. Saame teada, kuidas targalt kokata ning valmistame maitsvaid roogi. 

Sihtgrupp III kooliaste ja gümnaasium.

 

Eesti toidu haridusprogramm C.R.Jakobsoni Talumuuseumis:

C. R. Jakobsoni Talumuuseumis on võimalus programmile juurde tellida hobusõit, hind ühele osalejale 3 €.

Eesti toidu aastaring talus

Programmi eesmärk on tutvustada  Eesti söögitraditsioone ja aastaaegade mõju talu toidulauale. Kurgja talu ja selle elanikke, C. R. Jakobsoni põhimõtteid talust ja toidust ning toidu teekonda laudast ja aiast kööki- meie lauale. 
Programmi kuulub taluga tutvumine, toidu teekonna uurimine, praktiline tegevus, degusteerimine ning rollimängud. Osalejad saavad muuseumilt kaasa retseptid ja ülesanded.

Sihtgrupp I - III kooliaste ja gümnaasium.

Sügis purki

NB! HOOAJALINE PROGRAMM -  Viime läbi ainult sügisel! 

Programmis tutvutakse Kurgja taluga, C. R. Jakobsoni talupidamise põhimõtetega ja käiakse läbi toidu teekond põllult purgini. Saadakse teada kuidas vanasti talurahvas söönuks sai ning kuidas vanad olud, kombed ja uskumused meie toidulauda siiani mõjutavad. Läbi praktiliste tegevuste õpitakse hoidistamist ning uuritakse põldudel kasvavaid põnevaid aedvilju.  Kestvus 2 h koos söömisega. 

Sihtgrupp II ja III kooliaste ning gümnaasium.

 

Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid