Uus näitus “Carl Robert Jakobson – Eesti vaimupõllu ärataja”

Kurgja talumuuseumi peamaja ekspositsiooni püüdlus on pakkuda külastajale haarav ja mitmekülgne ülevaade Carl Robert Jakobsoniga seotud olulistest teemadest, Kurgja talu saatusest kuni muuseumi loomiseni ning abikaasa Julie ja tütarde rollist talus C. R. Jakobsoni kõrval ja pärast tema surma.

Muuseumi külastaja jaoks oleme loonud teekonna, mille soovitame läbida nii:

  1. Saal. 19. sajandi ajajoon kulgeb paralleelselt kolmel tasandil: maailm, Liivimaa kubermang, C. R. Jakobsoni elu;
  2. Jakobsoni juured ja rännakud;
  3. Unistus haritud rahvast. Jakobson kui õpetaja, kooliraamatute autor, kirjanik ja luuletaja ning rahvusliku ärkamisaja võtmetegelane (laulupeod, Eesti Kirjameeste Selts, Aleksandrikooli liikumine, kolm isamaalist kõnet);
  4. Unistus perest ja kodust. Kurgja-Linnutaja talu lugu;
  5. Unistus haritud põllumehest. Jakobson põllumajanduse uuendajana;
  6. Kaminatuba originaalse sisustusega;
  7. Sakala tuba. Unistus oma ajalehest;
  8. Naised – Kurgja pärandi hoidjad.

Jakobsoni unistus Kurgja-Linnutajast kui elavast näidistalust on tänu Kurgja muuseumi perele säilinud, aga ees seisab väljakutse – kuidas selle ideega edasi minna? Kas me suudame luua silla mineviku ja tuleviku vahel, pakkudes lisaks ehedale elamusele 19. sajandist võrdlusmomendi 21. sajandiga? Ehk tuua sisse unistused, mis vaatavad olevikust kaugemalegi?

Kurgaja talumuuseumi üheks missiooniks on lisada seni koolis üsna üheplaaniliselt kujutatud suurmehe kujule värve. Kes ta siis oli – kas punkar, anarhist, kannataja või hoopis õpetaja ja enda loodud usu preester? Või kõike seda ja veel enamgi, lisaks aga ka lihtsalt inimene.

Soovitame kuulata ka C.R. Jakobsoni Talumuuseumi audiogiidi NUMU äppis, mis annab ehk mõnele küsimusele vastuse ja ärgitab edasi unistama: http://augmentedtours.eu/et

Püsiekspositsiooni valmistas Levetor OÜ projektijuhi Monika Kirsipuu vedamisel, sisu ja ideedega aitasid paljud meie muuseumi inimesed. Viimase punkti „i“ peale aitavad panna meie koostööpartnerid Pult OÜst, et väljapanek muutuks külastaja jaoks veelgi mängulisemaks ja elamuslikumaks.

Näituse kuraator – Ilze Salnaja-Värv

Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid