C. R. Jakobsoni talumuuseum

Kurgja Talumuuseumis saad tutvuda Eesti 19. sajandi ärkamisaja suurmehe Carl Robert Jakobsoni elu ja tööga ning tema poolt rajatud talu eluoluga. Septembris 2021 avati uus näitus, mis toob Jakobsoni elu ja töö külastajani läbi tema lähedaste, sõprade, kaasteeliste. Näitus pakub avastamisrõõmu kõigile. Muuseumi õueala ja näitusega tutvusmisel aitab kaasa NUMU äpp. Seda saad koduski lugeda-kuulata.

Kurgja on rajatud Jakobsoni enda jooniste ja unistuste järgi. Tänaseni karjakasvatuse ja põllupidamisega tegeleva talumuuseumi juures saad uudistada veised, lambaid ja hobuseid, lisaks restaureeritud vanu taluhooneid nagu karjalaut, ait, veski ja rehi.
Saad ka ise proovida talutöid ja tutvuda vanade kommetega – traditsioonilisteks üritusteks on saanud talutööde päev, eesti hobuse päev, lambapäev, rahvuslik jaaniõhtu jpt. Ettetellimisel saad muuseumis nautida rahvustoite!

Huvitav teada: Carl Robert Jakobsoni portree oli Eesti krooni 500-sel kupüüril.

Vaata Jakobsoni ja näitust tutvustavat videot siit.

Muuseumi külastajatel palume jälgida hea käitumise tava.

C. R. Jakobsoni Talumuuseum pakub koduseid lihtsaid toite muuseumi rehetoas. Kuna soovime meie külastajale pakkuda värskest toorainest tehtud toite, siis gruppe (alates 10 inimest, maksimaalselt 60 inimest) toitlustame vaid ettetellimisel.

Muuseumi juures tegutseb C.R. Jakobsoni sihtasutus, mis annab välja preemiaid ja stipendiume.

Visit Pärnu poolt välja antud märgisega “Siin on COVID-19 turvaline” kinnitame, et järgime meie tegutsemisvaldkonnale kehtestatud Vabariigi Valitsuse korraldusi ja Terviseameti juhiseid, hoiame end nende järgimiseks infoga pidevalt kursis ning aitame külastajatel täita kohapeal viiruse vältimise reegleid.

Piletiinfo

märts - oktoober

E - T suletud
K - P 10.00 - 17.00

november - veebruar

E - T suletud
K - P 10.00 - 16.00

Riigipühadel on muuseum suletud, kui ei ole eelnevalt avalikustatud teisiti.
Info avaldatakse muuseumi veebilehel.

Kokkuleppel saab muuseumi külastada ka väljaspool ametlikku lahtiolekuaega. Erakorraline külastus lepitakse eelnevalt kokku.

C.R. Jakobsoni talumuuseumi pääsmed:

Täiskasvanu    7,50 €
Õpilane, üliõpilane, pensionär, ITIC õpetaja kaardi omanik    5,50 €
Perepääse (2 täiskasvanut ja kuni 16. a. lapsed)  15,00 €


HINNAKIRI al. 01.01.2024

Muuseumi ajalugu

Carl Robert Jakobson (1841 – 1882) oli eesti esimene teadlik põllumees, poliitik, rahvavalgustaja, eestlaste rahvusliku liikumise üks armastatumaid juhte.
Taluomanikuks sai C.R.Jakobson 1874.aastal. Soovides olla eeskujuks ja õpetajaks, kavatses ta rajada Kurgjale näidistalu. Tema unistuseks oli asutada Kurgjale piimatalituskool, mis pidi hiljem kujunema täieliseks põlluharimise näitekooliks. Kõik Kurgja Linnutaja talu hooned on valminud C.R.Jakobsoni projekti järgi ja seetõttu ainulaadsed. Vanim hoone Kurgjal on ait, mis on üle toodud esialgselt talukohalt jõe teisel kaldal. C.R.Jakobson jõudis Kurgjal peremeheks olla vaid 8 aastat, ootamatu surm katkestas mitmekülgse töö, millest jätkunuks mitmele mehele elutööks. C.R.Jakobson on maetud perekonnakalmistule Kurgjal. Pärast peremehe surma pidas talu ja säilitas pärandit tema perekond.

1948.aastal asutati C.R.Jakobsoni Talumuuseum, mille esimeseks direktoriks sai tema vanim tütar Linda. Praeguseks on korda seatud täielikku või osalist taastamist vajavad hooned. Muuseumi peahoones asub C.R.Jakobsoni elu ja tegevust tutvustav väljapanek. Uusehitusena on valminud rehi- kuivati C.R.Jakobsoni projekti järgi. Muuseumi teeb eriliseks tegutsev talu karjakasvatuse ja põlluharimisega. Silmarõõmu pakuvad eesti maatõugu lehmad, valgepealised lambad, eesti hobune, kuked- kanad ja kalkunid.

Kuna C.R. Jakobson oli edumeelne ja uuele avatud peremees, on tema talumuuseum just see koht kus vana kohtub uuega. Nii võite meie juures oma konverentsi või kokkutulekut korraldades kasutada tänapäevast tehnikat sülearvuti ja projektorini. Külastajate kasutuses on laagriplatsil juhtmevaba internet.
1874. aasta kirjutas Carl Robert Jakobson oma mõrsja Juliele: „Nii ilusat kohta kui Kurgja, olen ma harva näinud…”. Meil jääb üle temaga ainult nõustuda.

Kõik hooned Kurgja – Linnutaja talus on ehitatud C. R. Jakobsoni projektide järgi.

Nagu õiges talus kohane, ehitati esmajärjekorras talu toimimiseks vajalikud hooned.

Nii said kiiresti valmis laut, mesipuude talvemaja, saun, jahu- ja saeveski. 1881. aastal alustatud uue elumaja valmimist peremees enam ei näinud.

Võta ühendust!

    Kontakt

    C. R. Jakobsoni Talumuuseum

    Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid
    Registrikood 90014017

    Kurgja küla, Põhja-Pärnumaa  vald, Pärnumaa, 87612

    kurgja@memu.ee

    kogud@memu.ee

    Tel 5860 0025
    Põllumajanduse ja haldusosakonna juhataja +372 5309 2100

    Alates 01. juulist 2019 võtab SA Eesti Maaelumuuseumid vastu ainult e-arveid. SA Eesti Maaelumuuseumid e-arvete vastuvõtmise teenusepakkuja on FITEK. Lähem info siin.

    Töötajad

    C. R. Jakobsoni Talumuuseum kuulub alates 1.01.2018 SA Eesti Maaelumuuseumid koosseisu. C. R. Jakobsoni Talumuuseumi kontaktid leiate allolevast tabelist.

     

    Ametikoht Nimi Telefon E-post
    Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid – Administratsioon
    Juhatuse liige Merike Lang 510 4072 merike.lang@memu.ee
    Finantsjuht Anne Park 5551 8376 anne.park@memu.ee
    Finantsist Ave Taivere 522 2931 ave.taivere@memu.ee
    Sekretär-personalijuht Pille Blum 5855 6644 pille.blum@memu.ee
    IT-spetsialist Nevel Paju nevel@meilid.ee
    Riigihangete ja ehitusjuht Kert Kaasik kert.kaasik@memu.ee
    C. R. Jakobsoni talumuuseum –  Näituste ja hariduse osakond
    Näituste ja hariduse osakonna juhataja Ilze Salnaja-Värv 5301 3023 ilze.salnaja-varv@memu.ee
    Haridusjuht Kadri Türna 5373 7124 kadri.turna@memu.ee
    Kurgja perenaine Inge Sipelga 5205023 inge.sipelga@memu.ee
    Muuseumipedagoog Kersti Kaas 5860 0025 kersti.kaas@memu.ee
    Muuseumipedagoog Lii Sammler 5860 0025 lii.sammler@memu.ee
    Klienditeenindaja Aino Kiltsmann
    C. R. Jakobsoni talumuuseum –   Kogude ja teadusosakond
    Peavarahoidja (talumuuseumi kogud) Kaire Ilula kaire.ilula@memu.ee
    C. R. Jakobsoni talumuuseum – Turundus- ja müügiosakond
    Turundus- ja kommunikatsioonijuht Evelin Anja 56577609 evelin.anja@memu.ee
    Müügi- ja kliendisuhete spetsialist Kadri Ratas-Röand 5333 4168 kadri.ratas-roand@memu.ee
    Külastusjuht-administraator Anneli Siirak 5860 0025 anneli.siirak@memu.ee
    Kokk-perenaine Kristina-Kaisa Kunz kristina-kaisa.kunz@memu.ee
    Klienditeenindaja Marju Härma-Epäilys marju.harma-epailys@memu.ee
    C. R. Jakobsoni talumuuseum – Põllumajanduse ja haldusosakond
    Põllumajanduse ja haldusosakonna juhataja Taivo Esula 5309 2100 taivo.esula@memu.ee
    Loomakasvataja-aednik Meidi Tiimus meidi.tiimus@memu.ee
    Loomakasvataja Helgi Nurm
    Loomakasvataja Marika Aleinik
    Mehaanik varustaja Alar Kuulme 504 5054 akuulme@gmail.com
    Valve- ja hooldustehnik Kalle Pärnoja
    Valve- ja hooldustehnik Raivo Sipelga
    Abitööline-traktorist Tarmo Tarlap tarmo.tarlap@memu.ee
    Koristaja-majahoidja Kersti Tempel kersti.tempel@memu.ee

    Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine

    Muuseumi C.R. Jakobsoni elu ja tegemisi kajastav ekspositsioon ning osa hoonest on (Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetuse abil) uuendatud.

    Projekti  „C.R. Jakobsoni Talumuuseumi uue püsiekspositsiooni loomine muuseumi elamu-peahoones” eesmärgiks oli luua atraktiivsed ja kaasaja nõuetele vastavad ekspositsioonipinnad C. R. Jakobsoni elu ja tegevuse ning muuseumi ajaloo tutvustamiseks, renoveerida maja võlvkelder, ehitada välja külastajate WC, laste mängutuba ja liikumispuudega inimeste jaoks paigaldada tooltõstuk-trepironija.
    Projekti kogumaksumus on 699 589,80 €, millest toetuse saaja omafinantseering on minimaalselt 104 938,47 € ja toetus on maksimaalselt 594 651,33 €.

     

    LEADER projektitoetus

    Peahoone fassaad ja torni ümberehitus vaatetorniks sai teoks tänu LEADER projektitoetusele. Juulis 2020 sai LEADER projektitoetuse abil renoveeritud elamu-saun.

         

    C.R. Jakobsoni Talumuuseumi elamu-peahoone torni ja välisfassaadi renoveerimine“.  Projekti tööd: elamu-peahoone välisfassaadi ehitusprojekti koostamine, elamu-peahoone renoveerimise omanikujärelvalve teostamine, elamu-peahoone muinsuskaitselise järelevalve teostamine, teavitustahvli ostmine, päikeseteleskoobi ostmine, elamu-peahoone torni ja välisfassaadi renoveerimine. Toetuse summa on 87946,49 €  projekti kogumaksumus 146577,49 €. Projekti tulemusena renoveeriti peahoone torn ja välisfassaad, ostetakse torni päikeseteleskoop. Torn on avatud vaatetornina.

    „Talupäevade korraldamine C.R. Jakobsoni Talumuuseumis“. Projektiga toetatakse talupäevade tegevusi aastail 2017-2019 ning osteti helivõimendus. Projekt oli ühisprojekt Vändra Kultuuriosakonnaga. Helivõimendust on Vändra piirkonna inimestel võimalik tasuta laenutada, kui muuseumis või Vändra Kultuuriosakonnas ei ole üritusi. Toetuse summa on 13083,59 €, projekti kogumaksumus on 14537,33 €.

    „C.R. Jakobsoni talumuuseumisse helivõimenduse ostmine“. Projekti tulemusena osteti muuseumisse helivõimenduskomplekt, mida võivad tasuta laenutada Vändra piirkonna inimesed kui muuseumis ei ole üritusi. Toetuse summa on 6000 €, projekti kogumaksumus on 6728.05 €.

    Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid