C. R. Jakobsoni talumuuseum

Kurgja Talumuuseumis saad tutvuda Eesti 19. sajandi ärkamisaja suurmehe Carl Robert Jakobsoni elu ja tööga ning tema poolt rajatud talu eluoluga. Tänaseni karjakasvatuse ja põllupidamisega tegeleva talumuuseumi juures saad uudistada veised, lambaid ja hobuseid, lisaks restaureeritud vanu taluhooneid nagu karjalaut, ait, veski ja rehi.
Saad ka ise proovida talutöid ja tutvuda vanade kommetega – traditsioonilisteks üritusteks on saanud talutööde päev, käsitööpäev jne. Ettetellimisel saad muuseumis nautida rahvustoite!

Huvitav teada: Carl Robert Jakobsoni portree oli Eesti krooni 500-sel kupüüril.

 

Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine

Muuseumi C.R. Jakobsoni elu ja tegemisi kajastav ekspositsioon ning osa hoonest on (Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetuse abil) uuendamisel ning peaks valmima 2021 aasta alguseks.

Projekti  „C.R. Jakobsoni Talumuuseumi uue püsiekspositsiooni loomine muuseumi elamu-peahoones” eesmärgiks on luua atraktiivsed ja kaasaja nõuetele vastavad ekspositsioonipinnad C. R. Jakobsoni elu ja tegevuse ning muuseumi ajaloo tutvustamiseks, renoveerida maja võlvkelder, ehitada välja külastajate WC, laste mängutuba ja liikumispuudega inimeste jaoks paigaldada tooltõstuk-trepironija.
Projekti kogumaksumus on 699 589,80 €, millest toetuse saaja omafinantseering on minimaalselt 104 938,47 € ja toetus on maksimaalselt 594 651,33 €.

 

LEADER projektitoetus

Peahoone fassaad ja torni ümberehitus vaatetorniks saab teoks tänu LEADER projektitoetusele. Juulis 2020 saab LEADER projektitoetuse abil renoveeritud elamu-saun. Praegu saab muuseumis tutvuda rehetoa, veski, aia ja loomadega ning nautida võrratut ümbrust ja aurat.

 

C.R. Jakobsoni Talumuuseumi elamu-peahoone torni ja välisfassaadi renoveerimine“.  Projekti tööd: elamu-peahoone välisfassaadi ehitusprojekti koostamine, elamu-peahoone renoveerimise omanikujärelvalve teostamine, elamu-peahoone muinsuskaitselise järelevalve teostamine, teavitustahvli ostmine, päikeseteleskoobi ostmine, elamu-peahoone torni ja välisfassaadi renoveerimine. Toetuse summa on 87946,49 €  projekti kogumaksumus 146577,49 €. Projekti tulemusena renoveeritakse peahoone torn ja välisfassaad, ostetakse torni päikeseteleskoop ning torn avatakse vaatetornina.

„Talupäevade korraldamine C.R. Jakobsoni Talumuuseumis“. Projektiga toetatakse talupäevade tegevusi aastail 207-2019 ning ostetakse helivõimendus. Projekt on ühisprojekt Vändra Kultuuriosakonnaga. Helivõimendust on Vändra piirkonna inimestel võimalik tasuta laenutada, kui muuseumis või Vändra Kultuuriosakonnas ei ole üritusi. Toetuse summa on 13083,59 €, projekti kogumaksumus on 14537,33 €.

„C.R. Jakobsoni talumuuseumisse helivõimenduse ostmine“. Projekti tulemusena ostetakse muuseumisse helivõimenduskomplekt, mida võivad tasuta laenutada Vändra piirkonna inimesed kui muuseumis ei ole üritusi. Toetuse summa on 6000 €, projekti kogumaksumus on 6728.05 €.

 

Muuseumi külastajatel palume jälgida hea käitumise tava.

C. R. Jakobsoni Talumuuseum pakub koduseid lihtsaid toite muuseumi rehetoas. Kuna soovime meie külastajale pakkuda värskest toorainest tehtud toite, siis gruppe (alates 10 inimest, maksimaalselt 60 inimest) toitlustame vaid ettetellimisel. Tutvu menüüga siin.

Muuseumi juures tegutseb C.R. Jakobsoni sihtasutus, mis annab välja preemiaid ja stipendiume.

Piletiinfo

juuni-august

E - T suletud
K ja L 12.00 - 20.00
N, R ja P 10.00 - 17.00

september - mai

E - T suletud
K - P 10.00 - 17.00

Riigipühadel on muuseum suletud, kui ei ole eelnevalt avalikustatud teisiti.

Info avaldatakse muuseumi veebilehel.

Kokkuleppel saab muuseumi külastada ka väljaspool ametlikku lahtiolekuaega. Erakorraline külastus lepitakse eelnevalt kokku.

C.R. Jakobsoni talumuuseumi pääsmed:

Täiskasvanu 4 €
Õpilane, üliõpilane, pensionär, ITIC õpetaja kaardi omanik 3 €
Perepääse (2 täiskasvanut ja kuni 16. a. lapsed) 8 €

Eesti Maaelumuuseumide ühispääse:

Täiskasvanu 11 €
Sooduspääse (õpilane, üliõpilane, pensionär, ITIC kaardi omanik) 7 €
Perepääse22 €

Muuseumi teenuste hinnakiri siin.

Muuseumi ajalugu

Carl Robert Jakobson (1841 – 1882) oli eesti esimene teadlik põllumees, poliitik, rahvavalgustaja, eestlaste rahvusliku liikumise üks armastatumaid juhte.
Taluomanikuks sai C.R.Jakobson 1874.aastal. Soovides olla eeskujuks ja õpetajaks, kavatses ta rajada Kurgjale näidistalu. Tema unistuseks oli asutada Kurgjale piimatalituskool, mis pidi hiljem kujunema täieliseks põlluharimise näitekooliks. Kõik Kurgja Linnutaja talu hooned on valminud C.R.Jakobsoni projekti järgi ja seetõttu ainulaadsed. Vanim hoone Kurgjal on ait, mis on üle toodud esialgselt talukohalt jõe teisel kaldal. C.R.Jakobson jõudis Kurgjal peremeheks olla vaid 8 aastat, ootamatu surm katkestas mitmekülgse töö, millest jätkunuks mitmele mehele elutööks. C.R.Jakobson on maetud perekonnakalmistule Kurgjal. Pärast peremehe surma pidas talu ja säilitas pärandit tema perekond.

1948.aastal asutati C.R.Jakobsoni Talumuuseum, mille esimeseks direktoriks sai tema vanim tütar Linda. Praeguseks on korda seatud täielikku või osalist taastamist vajavad hooned. Muuseumi peahoones asub C.R.Jakobsoni elu ja tegevust tutvustav väljapanek. Uusehitusena on valminud rehi- kuivati C.R.Jakobsoni projekti järgi. Muuseumi teeb eriliseks tegutsev talu karjakasvatuse ja põlluharimisega. Silmarõõmu pakuvad eesti maatõugu lehmad, valgepealised lambad, eesti hobune, kuked- kanad ja kalkunid.

Kuna C.R. Jakobson oli edumeelne ja uuele avatud peremees, on tema talumuuseum just see koht kus vana kohtub uuega. Nii võite meie juures oma konverentsi või kokkutulekut korraldades kasutada tänapäevast tehnikat sülearvuti ja projektorini. Külastajate kasutuses on laagriplatsil juhtmevaba internet.
1874. aasta kirjutas Carl Robert Jakobson oma mõrsja Juliele: „Nii ilusat kohta kui Kurgja, olen ma harva näinud…”. Meil jääb üle temaga ainult nõustuda.

Kõik hooned Kurgja – Linnutaja talus on ehitatud C. R. Jakobsoni projektide järgi.

Nagu õiges talus kohane, ehitati esmajärjekorras talu toimimiseks vajalikud hooned.

Nii said kiiresti valmis laut, mesipuude talvemaja, saun, jahu- ja saeveski. 1881. aastal alustatud uue elumaja valmimist peremees enam ei näinud.
Alates 18.maist 2019 on peahoone remondis – uuendamisele läheb C.R. Jakobsoni elu ja tööd tutvustav näitus.

Võta ühendust!

Kontakt

C. R. Jakobsoni Talumuuseum

SA Eesti Maaelumuuseumid
Registrikood 90014017

Kurgja küla, Põhja-Pärnumaa  vald, Pärnumaa, 87612

kurgja@memu.ee

kogud@memu.ee

Tel 5860 0025
Põllumajanduse ja haldusosakonna juhataja +372 5309 2100

Alates 01. juulist 2019 võtab SA Eesti Maaelumuuseumid vastu ainult e-arveid. SA Eesti Maaelumuuseumid e-arvete vastuvõtmise teenusepakkuja on FITEK. Lähem info siin.

Töötajad

C. R. Jakobsoni Talumuuseum kuulub alates 1.01.2018 SA Eesti Maaelumuuseumid koosseisu. C. R. Jakobsoni Talumuuseumi kontaktid leiate allolevast tabelist.

 

AmetikohtNimiTelefonE-post
Juhatus ja administratsioon
Juhatuse liigeMerike Lang738 3812merike.lang@memu.ee
FinantsjuhtMerle Sulaoja5551 8376merle.sulaoja@memu.ee
FinantsistReeli Kork738 3821reeli.kork@memu.ee
Sekretär-personalijuhtKadri Parm738 3810kadri.parm@memu.ee
IT-spetsialistNevel Pajunevel@meilid.ee
Projektide ja riigihangete juhtIvari Niinemäeivari.niinemae@memu.ee
C. R. Jakobsoni talumuuseum –  Näituste ja hariduse osakond
HariduskuraatorPiret Hion7383820piret.hion@memu.ee
Kurgja perenaineInge Sipelga5205023inge.sipelga@memu.ee
AdministraatorSilja Tammai-Kaja5860 0025silja.tammai-kaja@memu.ee
MuuseumipedagoogKersti Kaas5860 0025kersti.kaas@memu.ee
MuuseumipedagoogIngrid Viire5860 0025Ingrid.viire@memu.ee
C. R. Jakobsoni talumuuseum –   Kogude ja teadusosakond
PeavarahoidjaKaire Ilula7383814kaire.ilula@memu.ee
Koguhoidja-muuseumipedagoogJane Elvetjane.elvet@memu.ee
C. R. Jakobsoni talumuuseum – Turundus- ja müügiosakond
Turundus- ja kommunikatsioonijuhtEvelin Anja56577609evelin.anja@memu.ee
Müügi- ja kliendisuhete juhtJane Saarniit53334168jane.saarniit@memu.ee
Kokk-perenaineMare Lessok
Klienditeenindaja-aednikAino Kiltsmann
C. R. Jakobsoni talumuuseum – Põllumajanduse ja haldusosakond
Põllumajanduse ja haldusosakonna juhatajaTaivo Esula5309 2100taivo.esula@memu.ee
LoomakasvatajaHelgi Nurm
LoomakasvatajaMarika Aleinik
Mehaanik varustajaAlar Kuulme504 5054akuulme@gmail.com
Valve- ja hooldustehnikKalle Pärnoja
Valve- ja hooldustehnikRaivo Sipelga
Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid