+372 5333 4168 | info@memu.ee

Omaaegne innovaator C.R. Jakobson ärgitab tänapäevalgi loovalt mõtlema

Ärkamisaja suurtegelast Jakobsoni on nimetatud oma aja innovaatoriks, kellel olid julged ideed, kes vaatas tulevikku ja püüdis leiutada uusi viise nii põllumajanduses kui muudel elualadel. C.R. Jakobsoni Talumuuseumis kõnnitakse tänapäevalgi innovatsiooni radadel – valminud on ettevõtlikkust ja teenusedisaini tutvustav haridusprogramm „Mõtle nagu Carl Robert Jakobson!“ III ja IV kooliastmele.

Programm suunab loovalt mõtlema ja toetub disainmõtlemise protsessile kasutades “topelt teemanti” tehnikat. Alustuseks tutvutakse C. R. Jakobsoni uuendustega elujärje parandamiseks ja talule suurema tulu teenimiseks. Seejärel uuritakse, mis on disain ja loovmõtlemine ning kuidas saab seda kasutada reaalse toote või teenuse loomisel. Kogu teooria tehakse ka praktikas läbi. Sama meetodit võivad programmis osalejad hiljem kasutada õpilasfirmas oma toote loomisel ja arendamisel.

„Aasta alguses asusid meie muuseumi pedagoogid looma uut programmi, mis oleks suunatud III ja IV kooliastmele, eesmärgiga kooliprogrammis käsitletava ärkamisaja tutvustamine läbi uudse ja huvitava vaatenurga ning kaasahaarava ja mängulise sisuga.

Algse plaani järgi koosnes programm lühikestest töötubadest, mida õpetaja saaks ise valida ja kokku panna. Olin algusest peale loometöö kõrval ja elasin oma mõtetega aktiivselt kaasa, aga otseselt programmiloomesse ei puutunud,“ räägib programmi „Mõtle nagu Carl Rober Jakobson!“ programmi looja Anneli Siirak, Jakobsoni Talumuuseumi külastusjuht. „Töötubade ideid oli hulgim ja üks neist oli ideeliselt midagi leiutamise-disainimise-arendamisega seotut. Ühel järjekordsel arutelul anti selle töötoa ettevalmistamise ülesanne üllatuslikult minule. Ja kuidagi kasvas ühe koosoleku käigus töötuba juba eraldi täispikaks programmiks. Millegipärast oli mul juba enne mõte, et see töötuba võiks kuidagi välja jõuda ettevõtluse ja õpilasfirmadeni. Mõeldud-tehtud! Inspireerituna tulevikumuuseumi koolituse teenusedisaini töötoast ja õpilasfirmade mõttest võtsime ühendust Vändra Gümnaasiumi ettevõtlusõpetaja ja Junior Achievement Eesti õpilasfirmade mentori Silja Enokiga, kes hea meelega programmi loomisega kaasa tuli. Nii äge, kuidas üks koolitus, üks kokkupuude millegagi, võib muuta nii mõtte- kui ka päris maailma!“

Anneli Siirak asus sügisel õppima Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžisse, kus esmakordselt Eestis avati eriala „Disainmõtlemine ja digiturundus“. Sisuliselt teeb Anneli koolis läbi täpselt sama, mida õpilased tema muuseumiprogrammis, aga temal kulub selleks 2 tunni asemel kokku 4 aastat!

Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumi haridusprogrammi „Mõtle nagu Carl Robert Jakobson!“ saab tellida aastaringselt ning programmi läbinud õpilased oskavad püstitada eesmärke, harjutavad ettevõtlikku ja loovat mõtlemist.

Programmi info õpetajatele leiad siit. 

Ole esimesena kursis Maaelumuuseumide haridusuudistega, liitu Facebooki grupiga "Õpime Maaelumuuseumis".