+372 5333 4168 | info@memu.ee

Tule õpi oma tähtsaid pabereid säilitama

Meil kõigil on tähtsaid dokumente või olulisi väljalõikeid, mida soovime võimalikult kaua säilitada. Paber on ajaloo tunnistus, kultuuripärandi kandja ja meie igapäevaelu lahutamatu osa. Kuidas aga hoida seda habrast materjali, et see säiliks tulevastele põlvedele? Just sellele küsimusele otsime vastuseid 17. novembril toimuval Uudishimu päeval Eesti Põllumajandusmuuseumis.

Paberi pikaealisuse saladused

Paber vananeb ja kulub nagu iga teine materjal. Kuid on võtteid, mida saame kasutada, et seda protsessi aeglustada:

1. Kaitse keskkonna eest - Paber on väga tundlik niiskuse ja temperatuuri kõikumiste suhtes. Hoia dokumente ja raamatuid stabiilse temperatuuri ja niiskustasemega ruumides.

2. Väldi otsese päikesevalguse mõju - UV-kiired võivad paberi kiiresti tuhiks ja nõrgaks muuta. Kasuta UV-kaitsega klaasi või hoia pabereid valguse eest varjatult.

3. Käsitse ettevaatlikult - Paberi füüsiline kahjustamine on sageli põhjustatud hooletust käsitsemisest. Kui soovid, et sinu tähtsad paberid säiliks võimalikult kaua, siis käsitse neid alati puhaste kätega või veel parem kinnastega ja väldi paberi murdmist või venitamist.

Paberi parandamise meisterklass

Kui paber on siiski katki läinud, ei ole kõik kadunud. Paberi parandamine on delikaatne protsess, mis nõuab kannatlikkust ja täpsust:

1. Puhastamine - Kuivpuhastus pehme harja ja spetsiaalse kummi abil aitab eemaldada pinnal oleva mustuse.

2. Pesemine - Jah, paberit saab tõesti pesta! Leige veega leotamine aitab eemaldada plekke ja happelisi jääke, mis paberi vananemist kiirendavad.

3. Parandamine - Rebenenud paberit saab parandada õhukese paberiga ja tärkliseliimiga, mis tagavad paranduse tugevuse ja nähtamatuse.

Tööriistad ja materjalid

Kui tuled 17. novembri Uudishimu päeval paberi konserveerimist uudistama, siis ära ehmu, et oled justkui hambaarsti kabinetti sattunud. Meie konservaator kasutabki hambaarsti tööriistu oma töös. Tule uudista, milliseid pintsette, skalpelle, harju ja muid tööriistu tema arsenalis leidub ning kuidas nendega paberit parandada.

Proovi ise paberi valmistamist

Lisaks konserveerimisele saavad huvilised Uudishimu päeval ise proovida paberi valmistamist. See on suurepärane võimalus mõista paberi olemust ja õppida hindama selle väärtust.

Tule ja avasta koos meiega paberi konserveerimise maailm! See on oskus, mis aitab säilitada meile olulisi mälestusi, ajalugu ja kultuuri.

Loe Uudishimu päevast lähemalt vajutades siia.