+372 5333 4168 | info@memu.ee

Tartu 2024 põhiprogrammi projekt „Peedist pesumasin“ avab esimese osanäituse “Kui aeg on kasin, siis leiuta masin”

„Peedist pesumasin“ on kolme muuseumi – Eesti põllumajandusmuuseum, Tartu linnamuuseum ja Eesti maanteemuuseum – ühisnäitus, mis kuulub Tartu 2024 kultuuripealinna põhiprogrammi ning avatakse täies mahus 2024. aasta kevadel. Näitus tutvustab nõukogudeaegset isetegemist ja taaskasutust.

Eesti põllumajandusmuuseum avab 13. aprillil 2023 esimese osa oma „Peedist pesumasin“ näitusest, kus tuuakse rahva ette omavalmistatud traktorid. Näitus kannab nime "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin".

Eesti NSVs loodud ühismajandites, kolhoosides tehti aastakümneid põllu-, heina- ja metsatöid hobustega, alles 1970. aastateks tõrjus traktor hobuse kõrvale. Traktorite tulek tegi aga maainimeste väikese, 0,6 ha õueaiamaa harimise keeruliseks, sest traktorid olid rasked ja küllalt suured ning mis peamine – vajalikul hetkel ning kõikjal neid majanditest „laenata“ ei saanud. Väiksemate traktorite tootmist ei peetud aga riiklikult piisavalt oluliseks teemaks. Eestis kaaluti küll mitmes ettevõttes väiketraktorite valmistamist, kuid näiteks Tartu Katseremonditehases, kus konstruktorid mõtet põhjalikumalt vaagisid, tootmist käivitada ei õnnestunud – selgus, et pole saada vajalikul hulgal sobivaid mootoreid.

Eesti põllumajandusmuuseumi teadur Monika Levkin: „Vaene aeg ja kitsad olud tegid inimesed leidlikuks. Vanarauaplatsilt, utiilist ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja kuldsete kätega mehed panid detailid traktoriks kokku. Meistrid olid ühtlasi traktorite „väljamõtlejad“, sest eeskuju polnud kusagilt võtta, ja enamasti iseõppijad. Kahtlemata tuli kasuks keevitaja või lukksepaoskus. Kohalikud leiutajad ja ratsionaliseerijad pälvisid legendaarse kuulsuse, ettevõtlikumad ehitasid masinaid ka tellimuse peale.“

Eesti põllumajandusmuuseumis 13. aprillil avataval nõukogudeaegsete omavalmistatud traktorite näitusel saab uudistada neid imemasinaid, mis toona olid maamajapidamistes igapäevaseks abimeheks.

Näitus on külastajatele avatud alates 14. aprillist.