+372 5333 4168 | info@memu.ee

Nahkhiired – ökosüsteemi varjatud valvurid

Nahkhiired on sageli valesti mõistetud olendid, kes seostuvad müütide ja legendidega, kuid tegelikult on nad meie planeedile hindamatu väärtusega. Nad on varjatud valvurid, kes hoiavad meie ökosüsteemi tasakaalus täites mitmeid kriitilisi rolle alates putukate kontrollimisest kuni taimede tolmeldamiseni. Avastagem koos nahkhiirte maailma ja nende tähtsust meie ökosüsteemile.

Eesti Põllumajandusmuuseumis on avatud nahkhiirte näitus veel veidi üle kolme kuu. Jätkame meie artiklitesarja nahkhiirtest, et nendest põnevatest loomadest võimalikult palju teada saada. Sukeldume nüüd sügavamale nahkhiirte maailma ja avastame, miks on nad nii olulised meie planeedi heaolule ja tasakaalule.

Nahkhiirte roll ökosüsteemis

Putukaküttidena

Nahkhiirte võime lennata ja kasutada putukate leidmiseks kajalokatsiooni teeb neist suurepärased putukakütid. Nad aitavad hoida kahjurite arvukust kontrolli all vähendades vajadust kemikaalide järele põllumajanduses ja aidates kaasa saagikusele.

Tolmeldajad ja seemnete levitajad

Paljud nahkhiireliigid toituvad nektarist ja õietolmust, aidates kaasa taimede tolmeldamisele ja seemnete levitamisele. See on oluline paljude taimeliikide ellujäämiseks, mis omakorda toetab bioloogilist mitmekesisust ja tervet ökosüsteemi.

Mullaviljakuse parandajad

Nahkhiirte väljaheited, tuntud kui guano, on väga toitainerikas ja tõhus väetis. Guano aitab parandada mulla viljakust soodustades taimede kasvu ja taastades kahjustatud ökosüsteeme.

Nahkhiirte kaitsmine

Nahkhiirte kaitsmine ja nende elupaikade säilitamine on hädavajalik mitte ainult nahkhiirte endi, vaid kogu meie planeedi jaoks. Igaüks meist saab panustada nahkhiirte kaitsele, alustades teadlikkuse tõstmisest ja lõpetades elupaikade säilitamise ja restaureerimisega.

Riik Nahkhiireliikide arv Muutumine viimase saja aastaga
Brasiilia 150 -50%
Indoneesia 120 -30%
Mehhiko 100 -20%
Austraalia 90 -10%
Colombia 80 -5%
USA 70 -2%
Peruu 60 -1%
India 50 +2%
Hiina 40 +5%
Tabel. Nahkhiirte arvukuse muutus viimase saja aasta jooksul.

Nahkhiired on meie ökosüsteemi varjatud valvurid tagades putukate arvukuse kontrolli all hoidmise, toetades taimede tolmeldamist ja seemnete levitamist ning aidates parandada mulla viljakust. Nahkhiirte kaitsmine on investeering meie planeedi tulevikku, et aidata tagada bioloogilist mitmekesisust ja tervet, tasakaalustatud ökosüsteemi.

Kutse

Tule ja avasta rohkem nahkhiirte kohta, külastades nahkhiirte näitust Eesti Põllumajandusmuuseumis! Sukeldu nende imeliste olendite maailma ja saa teada, kuidas saad aidata kaasa nende kaitsmisele ja säilimisele. Nahkhiirte ja meie planeedi tulevik on meie kätes!