+372 738 3810 | info@memu.ee

Vahvad lastelaagrid

August on Maaelumuuseumites endiselt laagrite kuu. Sellel aastal oli Maaeluministeeriumi (nüüd küll juba uhke nimega Regionaal- ja Põllumajandusministeerium) laagrites kokku 54 last, kellest 7 Ukraina lapsed. Päevakavad olid mitmekülgsed ja tegevusterohked ning Maaelumuuseumitele kohaselt maaeluga seotud.

C.R. Jakobsoni Talumuuseumi laagris Kurgjal uuriti, millega ja mida talulapsed mängisid ning valmistati uhke laagrilipp. Õpiti tundma leiva küpsetamisega seotud tegevusi ning tööriistu ja vaadeldi, mis kasvab aiamaal. Arutleti, kuidas taimede eest hoolt kanda ja korjati ning õpiti taimi. Toimus vahva metsamatk ning valmistati ühiselt lõkkel suppi. Muidugi ei puudunud ka väljasõit Tori Hobusekasvandusse, kus lapsed said sõita hobuvankriga. Laagri lõpetas "Teeme Keemiat" etendus, millega pandi laagrile kärarikkalt ja magusalt punkt.

Põllumajandusmuuseumi laagris uurisime, mis köögiviljad kasvavad muuseumiaias ning valmistasime nendest maitsvaid snäkke. Katsetasime, kas köögiviljadega saab teha ka kunsti ning milliseid värve ja kuidas nendest saab. Saime teada, milliseid vahvaid nimesid kartulid kannavad ning kuidas jõudis kartul meie toidulauale.  Avastasime ka tärklise maagilisi võimeid.

Laagri ajal toimus imeline Rukkipäev. Meie tarkusesalv ja igiliikurist külastusjuht Ruth võlus välja suurepärase ilma ning juhtis rukkivägesid. Rukkipõld sai koristatud tublide abilistega ning rukkiküüni kuivama toimetatud. Laagrilapsed said proovida erinevad rukkitöid – lõigata sirbiga põllul vilja, köita vihkusid ning teha hakki. Jahvatasime käsikiviga jahu, küpsetasime leivakesi ning meisterdasime õlgedest.

Käisime külas Viinamardi talus ja Hellenurme Veskis ning laager lõppes aardejahi ja vahva etendusega koos mürtsu ja kärtsuga!

Aitäh armsatele laagrijuhendajatele ja abilistele, tänu kellele need laagrid toimuda saavad. Need on lastele unustamatud elamused!