Pesumasin Riga 13

Olmepesumasin käsitsi ringiaetavate kuivatusrullidega. Ühe korraga saab sisse panna kuni 1,5 kg kuiva pesu. . Püstne silindrikujuline korpus on roostevabast terasest, kaas plastmassist. Seisab kolmel metallist jalal. Kaane all on paak, mille sügavus on 25-36 cm (ruumala 40 l, vedelikku läheb vaja 28 l), aktivaator (labadega ketas), mis pesu ja pesulahust ringi ajab, on 13 cm läbimõõduga ja asub paagi põhjas. Pesumasin "Riga-13" erineb eelmisest sama seeria masinast elektroinduktiivse vedelikusoojendaja puudumise poolest. Masinal on kaks töörežiimi: karedaks (tugevamast kangast riided, aktivaator pöörleb vastupäeva) ja pehmeks pesuks (aktivaator pöörleb päripäeva). Režimide vahetamiseks on lüliti, mille asendid on tähistatud Z- ja I-tähtedega. Aegrelee lülitil on kuus asendit (relee maksimaalne tööaeg on 6 min). Gabariitmõõtmed: kõrgus 69 mm, läbimõõt 450 mm (ilma käepidemeteta on silindri läbimõõt ca 420 mm). Kaal 25 kg. Elektrimootor DVSM-1A (vene tähed), aegrelee RV-6 (vene tähed). Pumba tootlikkus 18 l/min, aktivaatori pöörlemissagedus 80 pööret minutis.
Pesumasinaga käib kaasas rull pesu kuivatamiseks, mida saab kinnitada korpuse peale. Metallist vänt, millega rulle ringi aetakse, on 21 cm pikk ja seda saab seadme küljest ära võtta.

Televiisor Рекорд ВЦ-381/Д'

Värviteleviisor meeter- ja detsimeeterlaineala diapasooniga. Valmistanud tehas Elektosignal Voronežis 1984. a. .

Lapse käimistool

Annetanud Elli Eelmäe Pärnumaalt Sauga vallast Räägi külast Toru talust. Kasutatud 1943-1944. Valmistanud valgevenelane (pagulane või sõjavang) Saksa ajal.

Radiola Mir M-154P

Valmistatud Riias. Jüri ja Elli Kuum ostsid radioola Mir aastal 1955.

Arvutusmasin Record

Valmistatud pärast aastat 1913 Berliinis.

Nelja tehtega mehaaniline kalkulaator (Vierspesies—Maschine). Masinaga saab liita ja lahutada, korrutada ja jagada. Tehteid saab vahetada hoova abil. Tulemusrida saab liigutada lükatiga.
Liidetavad ( või tegurid, vähendatav ja vähendaja, jagatav ja jagatis) saavad olla üks kuni 8-kohaline, teine kuni 9-kohaline, summa (vahe, jagatis, korrutis) kuni 13-kohaline.
Aastal 1951, mil Neeme Russi Taimekasvatuse Kateedrisse tööle tuli, oli masin kaua seisnud. Pärineb Tartu Ülikooli Taimebioloogia Katsejaama kateedri varustuse hulgast.

Annetanud Juhan Jõudu aastal 2010.

Masin mullalahuse loksutamiseks

Valmistatud umbes 1960. a. Annetanud Eesti Põllumajanduse Akadeemia Mullateaduse ja Agrokeemia kateeder 1974. a. Kasutati mullaproovide lahuse loksutamiseks, et uurida lahuse elektrijuhtivust. Juurde kuulus elektrimootor.

Laboratoorne viljasorteer

Koosnes karbist ja mitmest pappsõelast. Puhas vili kogunes otstesse, umbrohuseeme keskele. Kasutatud EPA Taimekasvatuse kateedris.

Dr. Hermann Rohrbeck J. F. Lunne jaCo. N.W. Berlin

Annetanud Juhan Jõudu 2013. a.

Mikrotoom

Mikrotoom – seade mikroskoobi jaoks proovide lõikamiseks. Nuga liigub ringjalt. Seade töötab vändaga ringiajades. Kasutatud EPA Taimekasvatuse Kateedris.

Nuga valmistatud 1967. a. Harkovi Meditsioonilise Aparatuuri Tehases.

Annetanud Juhan Jõudu 2013. a.

Seemnete idandamise kapp

Valmistatud 1957. a. Gorkovski Elektromehaanika Tehases. Kasutanud Eesti Põllumajanduse Akadeemia Taimekasvatuse kateeder.

Seemneid idandati pimedas, väikestes karpides, mis mahutasid liiva sees iga üks 100 seemet. Temperatuur pidi olema 20 °C. See saavutati hõõglampide abil. Mõnedel idandamiskappidel olid termoregulaatorid – pirnid süttisid ja kustusid vastavalt vajadusele.

Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid