+372 5333 4168 | info@memu.ee

Vimplinäitus "Sahtlist välja"

Vimplinäitus "Sahtlist välja" 13 JuuliJuuli 2023 00:00 - 30 JuuniJuuni 2024 00:00

Näitused

Kas sinul on kodus mõni aastatetagune või ka tänapäevane vimpel? Põllumajandusmuuseumi koguhoidjad tõid vimplid sahtlist välja ja avasid näituse, kus jagub põnevat avastamist vimplite maailmast. Oh, kui põnevaid leide on näitusel välja pandud!

 

Aprillis 2015. aastal ilmus Maalehe nõuandelisas Targu Talita üleskutse „Otsime teavet kolhooside ja sovhooside märkide kohta“, kus Eesti Põllumajandusmuuseum palus annetada endisaegsete kolhooside ja sovhooside märke. Kampaania raames annetati muuseumile ka suur hulk nõukogudeaegseid vimpleid. Märkide tegemine oli hoo sisse saanud 1960. aastate lõpul, kui suur hulk majandeid sai 20 aastat vanaks, neid said esialgu endale lubada siiski vaid jõukamad kolhoosid ja sovhoosid. Tekstiilist vimpli tootmine oli aga märksa taskukohasem ja kiirem, nii kujundatigi neid täht- ja aastapäevadeks ning mitmesuguste sündmuste–ürituste puhuks. Vimplid olid sovhoosidel-kolhoosidel, asutustel-ettevõtetel, seltsidel, koolidel jne. Enamasti lihtsad, riputamiseks sobilikud suveniirvimplid, kuid oli ka erilisemaid, dekoratiivseid lauavimpleid.

 

Märke ja vimpleid valmistasid mitmed kolhooside abiettevõtted. Näiteks Johannes Lauristini nim. kolhoosis valmisid vimplid, Loksa kolhoosis märgid jne. Kui tolle-aja nö tarbesuveniirid – märgid-klaasid-rätikud – on valdavalt valmistatud üpris kõrgel kunstilisel tasemel, siis vimplite kujundus ja teostus on pigem ebaühtlane.

 

Näitus on valminud sarja „Sahtlist välja“ raames, mille eesmärk on eksponeerida muuseumi kogude esemeid, mis vajavad uudishimu äratamiseks „näpu peale panemist“. Kogudes on meil enam kui 350 vimplit, lisaks peaaegu samapalju teaduslikus abikogus. Näitusel esitame meie meelest kujunduslikult pilkupüüdvamaid ja ajastule iseloomulikke vimpleid.

 

Tule leia näituselt tuttavaid vimpleid või püüa leida, mitu kukke-kana-tibu on vimplitel või loe kokku, mitu viisnurka on nõukogudeaegsetel vimplitel (vihjeks - vähem kui arvata võiks....)!

Import to Google Calendar
  • Schedule
  • Guests
  • Attendance
  • Shop
  • Forecast
  • Kommentaarid

Weather data is currently not available for this location

Weather Report

Täna stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Humidity stec_replace_current_humidity %

Feels like stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Forecast

Date

Weather

Temp

stec_replace_5days

Next 24 Hours

Powered by openweathermap.org