Pärnumaa Võidupüha jooksumaratoni start antakse Toris

22. juunil toimuv maratonipidu on saanud tuntuks sinimustvalge tunnusloo ja Eesti sõjameeste mälestuskirikus kangelaste auks ja meenutuseks läidetava tuleleegi sümboolse sidumise kaudu: seal süüdatud tule viivad maratoonarid Pärnusse, kust see lähetatakse ehtsal soomukil võidupüha paraadi linna – tänavu Kuressaarde.

Tänavu on rajakaardil üks väga oluline muudatus, mis pakub 11. korda toimuval jooksul osalejatele üllatuse: seoses Tori uue maanteesilla ehitamisega muutub tänavu maratoniraja esimene pool. Start tuuakse Eesti sõjameeste mälestuskiriku kõrvale teele, peale mida kulgeb teekond läbi kuulsa Tori hobusekasvanduse. Seejärel, kuni Sindi ristini, joostakse mööda Paide maanteed, peale mida ootab ees juba paljudele tuttav rada. Uuenenud rajakaardiga saad tutvuda siin.

Foto: Kairi Lumberg

Viime stardi kiriku ette maanteele, kust osalejad suunduvad otse hobusekasvandusse – see on üks märgiline ja eriline ettevõtmine, mis peaks iga jooksusõbra muhelema panema,“ rääkis maratoni peakorraldaja Vahur Mäe, kelle sõnutsi otsivad liikumisüritused alatasa seoseid, kuidas kohalikku kultuuri- ja ajaloopärandit liikumisega üheks tervikuks siduda.

„Seejärel joostakse Sindi silla esisele teeristile, kus ootab finišini ees juba paljudele tuttav rada,“ kirjeldas Mäe, lisades, et teeninduspunktide arv – 12 – jääb eelmiste aastatega võrreldes samaks.

„Muutuvad vaid mõned asukohad ja nimed: nüüd on meil Randivälja, Urumarja ja Viira“, ütles korraldusmeeskonna juht.

Nagu ikka, on menüüs rikkalik valik kiiret energiat andvaid toiduaineid ja soovijad saavad enese jahutamiseks niisutava svammigi kaasa haarata.

Mäe meenutas, et mullu toimunud maraton tituleeriti Eesti läbi aegade kuumimates oludes toimunud liikumissündmuseks. „Veel praegugi meenutatakse hea sõnaga meie rikkaliku rajakorraldust, kus pearõhk oli jahutusel. Nüüdki on hea meel välja hõigata, et varustame pika raja mõnusate kastmispunktidega,“ rääkis korraldaja, valgustades, et taas tuleb ka jääpunkt.

„Mõni päev tagasi tegime Eesti vutikoondise endise kapteni, praegu Eesti kalurite esindusnäo Raio Piirojaga kokkuleppe, et taas ootab Anu jooksutrennide korraldatav tugipunkt soovijaid Papiniidu silla läheduses. Sel korral tuuakse sinna koguni jahutuskastid, kuhu jooksusõbrad sisse võivad hüpata,“ rõõmustas Mäe.

Maratoni start antakse Torist, ent programmis on valikuid igale maitsele: tasuta lastejooksud Pärnus Iseseisvuse väljakul ning Paikuselt lähte saavad 10 km Pärnu Suvejooks ja poolmaraton. Tutvu täpse ajakavaga siin.

Kõiki tasuliste distantside lõpetajaid ootab finišis spetsiaalselt spordipeoks disainitud medal, seejuures saavad poolmaratoni ja maratoni osalejad sportimiseks loodud, maratoni sümboolikaga T-särgiJuhul, kui kirja jõutakse end panna mai lõpuks, saab särgi kätte stardipaigas. Teisel juhul saadetakse rõivaese osalejale soovitud kohta peale maratoni.

Kel Pärnusse liikuma tulla pole võimalik, saab eri pikkusega distantse endale sobivas kohas ja ajal läbida virtuaalselt. 11.-26. juunini toimuva virtuaaljooksu läbijaid ootab eridisainiga medal, soovi korral saab lisatasu eest hankida eridisainiga jooksusärgi.

Soodsama hinnaga saab registreerida 19. juunini siin, kirja saab panna sündmuse päeval stardikohtadeski, kuid siis juba stardipäeva hinnaga.

Maratoni korraldab Pärnu Kahe Silla klubi koostöös Pärnumaa spordiliidu, peatoetaja Rademari, kohalike omavalitsuste ja teiste partneritega.