+372 5333 4168 | info@memu.ee

Minitraktorite maailm Põllumajandusmuuseumis

Viimaste kuude jooksul on Põllumajandusmuuseumis olnud suurem sagimine, sest siia on kokku vuranud 600 põllumajandustehnika mudelit Janek Kalinini erakogust. 11. mail said esimesed uudishimulikud heita pilgu valminud mudelinäitusele. 15. mail avaneb see võimalus kõigile huvilistele. Lisaks tulevad oma ‘mini-me’ näituse avamisele elevust juurde tekitama elusuuruses masinad mitmetest põllumajandustehnika firmadest. Kohal on mudelikoguja Janek Kalinin, kes meelsasti pajatab lugusid traktoritest, kogumisest, mudelitest. Muuseumi traktor viib sõidule, et ikka see õige tunnetus kätte saada. Toimub vahva temaatiline külastusmäng, pakutakse pannkooke, ponid sõidutavad lapsi. Üks igati tore perepäev!

Tagatipuks lähevad 15. mail loosi võimsad auhinnad. Kõigi piletiostjate vahel loositakse välja uhke puldiga mudeltraktor ja veel üks kopsakas üllatusauhind! Tasub kohale tulla!

 

Janek Kalinini elust masinate ja mudelite keskel

Janek on sündinud 22. augustil 1981.a. Pärit on ta Põlvamaalt Mammaste külast. Lapsepõlv möödus noormehel põldude keskel. Koolis käis Põlva Ühisgümnaasiumis.

Kogumist alustas Janek 1990-ndate aastate keskel. Huvi tekkis mudelite kogumise vastu sellest, et ta ise töötas põllumajanduses traktorite peal ja teeb seda ka praegu.

Esimese mudeli sai ta 1995. a. Tartu Maamessilt Valmeti esindaja kaudu – see oli Valtra Valmet -8750.

Masinate mudeleid on mees saanud messidelt, toonud reisidelt, ostnud ise. Praeguse seisuga on tal mudeleid üle tuhande: põllumajandustehnikat üle 600, aga ka pääste-, kiirabi- ja politseitehnikat. Põhiline eesmärk on ikkagi põllumajandusmasinad. Kollektsionääri jaoks tulevad mudelid ikkagi rohkem esinduste kaudu, John Deer-id tulevad nt AS Vihuri kaudu, osa Euroopa suurimast põllumajanduse kaubamajast.

Kõige rohkem mudeleid tuleb Saksamaalt, aga ka Taanist, Soomest, Rootsist, Poolast, Lätist, Ukrainast, Valgevenest, Ameerikast ja Venemaalt. Eestis on u 35 firmat, kellega Kalinin teeb tihedat koostööd. Koguja jälgib ka internetist, mis uut on tulemas. On olemas vastavad leheküljed, kus mudelite tootjad reklaamivad oma tooteid. Mudelid on erineva hinnaga, aga kogu kollektsioon maksab Janeki hinnangul ühe korraliku keskklassi sõiduauto hinna. Mudelite kvaliteet on erinev: Saksamaa firma Siku toodab mudeleid rohkem mängimiseks, aga Viking kollektsionääridele. Materjal on mõlemal hea, aga kollektsionääride mudelitel on rohkem detaile – tehtud on võimalikult täpne suure masina koopia. On erinevus hindades, aga ka mõõtkavas: Euroopas tehakse põhiliselt mudeleid mõõtkavas 1:32-le, Venemaal aga 1:43-le. Samuti on hinnad Venemaal soodsamad. Siku mudeltraktor maksab 10-15 €, Vikingi oma aga alates 50-st eurost. Euroopa Liidus olemine on andnud mudelite kogumisele palju kaasa – kadusid ära tollimaksud ja suhtlemine läks lihtsamaks. Miinuspooleks on Venemaa ja SRÜ riigid, aga kuna euro kurss seoses rublaga on euro poole kaldu, siis on ka siin hästi.

Janeki eesmärgiks on algusest peale olnud koguda põllumajandusmasinaid tervikuna ettevõtte baasil. Ta on püüdnud oma kogusse saada eriti selliste masinate mudeleid, mis Eestis töötavad, aga on ka selliseid, mida pole Baltikumis ega Skandinaavias või on üksikuid. Tema jaoks on kõige väärtuslikumad need mudelid, mida on raske kätte saada. Paljud mudelite tootjad on spetsialiseerunud Euroopa suurimale põllumajandustehnika näitusele Saksamaal Hannoveris ja Prantsusmaa messile SIMA. Toodetakse teatud kogus mudeleid ja neid on raske kätte saada. Selline mudelite kogumise hobi on maailmas väga populaarne nii Saksamaal, Poolas, Venemaal, Uus-Meremaal, Inglismaal Ukrainas jm. Peale Janeki on Eestis veel paar selliste mudelite kogujat. On ka tahetud mõnda tema mudelit ära osta, aga oma kogu ta ei müü. Ta ei ole kogunud kasu saamise eesmärgil ja ei ole oma kogu ka väga reklaaminud. On aga osalenud külaseltsi üritusel ja lastekaitsepäeval. Janek on lähtunud põhimõttest, et hobi ei tohi olla odav, siis ta ei ole hobi.

Esimene mudel Janeki kollektsioonis on Valtra Valmet 8750. Mudel on hästi vastupidav-on ka maha kukkunud ja jäänud  terveks. Ta on ise ka sarnase traktori peal töötanud-

Teine mudel on New-Hollandi teraviljakombain 1998. aastast, esimene teraviljakombain kollektsioonis. Tema hinnaks oli siis 800 krooni, üks kuupalk läks ära. Selliseid kombaine töötab Eesti põldudel palju, aga tulevad juba uued masinad.

Janek tööst traktoritega

Põllumajanduses tööle asudes oli Janeki esimene traktor MTZ ehk siis Belarus, mille peal töötas 2 aastat kuni sõjaväeni. Samaaegselt töötas ta ka T-25ga ajades lahti kartuli vagusid. Peale sõjaväge töötas Janek 2001-2008 T-150 peal. 2008. tuli esimene Valtra kuni 2014. ja siis suur Valtra 300-hj. Selle aasta aprillis asus tööle Claas-traktoriga.

T-150 meenutades räägib Janek, et seda oli vaja pidevalt remontida. Hommikul kui käivitusmootor käima sai, siis läks suur mootor ka käima. Talvel tuli panna lisasoojendus, aga suvel oli sees kuum. Algselt toodeti nii 150 kui ka T -700 sõjaväele.

Tänapäeval on kõik muutunud. Kui vanasti tuli kaasa võtta kuvalda, siis nüüd on traktori juures vajalik mobiiltelefon ja raamat. Vanasti sai traktorimees ise remontimisega hakkama, nüüd tuleb kohale hooldusmeeskond.

Mudelitest

On hea teada, et tehnikaga tegelevad firmad on hakanud ajaloo poolt hindama. Firmasid, kust tuleb mudeleid, on umbes kümme ja Janeki kollektsioon täieneb pidevalt. Firmade poolt kollektsionääridele tehtud mudelid on väga täpsed suurte masinate koopiad ja on seega kallid.

Mudelinäitus Põllumajandusmuuseumis jääb avatuks kuni mai 2022. 2021 aasta sügisel vahetame näitusel mudeleid, et Janeki kogu täies hiilguses huvilisteni tuua.

Kohtumiseni Ülenurmel!