Maaeluministeerium toetab kooliõpilaste osalemist "Toit ja tervis" haridusprogrammides.

Programmide eesmärgiks on edendada tervislikku toitumist ning eestimaise toidu eelistamist.

NB! 2022. aasta programmidesse registreerumine on alanud. Registreerumisjuhised on leitavad allpool. 

Kõige kiiremaks info saamiseks soovitame liituda õpetajatele suunatud grupiga Facebookis - Õpime Maaelumuuseumis

 

Haridusprogrammid toimuvad Põllumajandusmuuseumis Ülenurmel ja Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumis Kurgjal (vt. www.maaelumuuseumid.ee) perioodil märts-juuni ja september - november 2022.

Haridusprogramm ja lõunasöök on õpilastele ning ühe grupi (kuni 25 õpilast) kohta kuni kolmele saatjale tasuta. Lisaks kompenseeritakse osaliselt ka transpordikulu (loe täpsemalt allpool).

Võimaldamaks programmides osalemist võimalikult paljudel koolidel, võtame alates 2022. aastast ühest koolist vastu kuni 4 klassikomplekti/gruppi.

Haridusprogrammid

Võimalik on osaleda seitsmes erinevas programmis (kirjeldused leitavad allpool): "Eesti toidu aastaring talus", "Maagilised mesilased", "Milleks muna?", "Põllult potti", "Sügis purki", "Viljaterast leivani". Sel aastal on lisandumas uus programm "Toidu eluring".

Programmide tellimine

Põllumajandusmuuseumi haridusprogrammide tellimiseks palume täita vorm SIIN

C.R. Jakobsoni Talumuuseumi programmide tellimiseks võtke ühendust kurgja@memu.ee

Meili kirjutada: programmi valik, eelistatud kuupäev ja algusaeg, programmi keel, õpilaste ja saatjate arv, õpilaste vanus, kooli nimi ja kontaktisiku andmed (nimi, meil, telefon).

Transpordi kompenseerimine

Transpordi tellib kool ise. Palume eelistada soodsat teenusepakkujat ning grupi suurusele vastavat bussi.
Transport kompenseeritakse arvest poole ulatuses, kuid mitte üle 240€ koos käibemaksuga. 

  1. Palume koolil võtta transpordifirmast hinnapakkumine. Laekunud hinnapakkumine edastada ka muuseumipoolsele kontaktisikule.
  2. Kinnitatakse külastus.
  3. Toimub õppereis.
  4. E-arve transpordi eest lasta saata transpordifirmal hiljemalt viie tööpäeva jooksul peale külastust. E-arveid, mis saabuvad hiljem kui 35 kalendripäeva pärast külastust, ei saa me maksmiseks aksepteerida. Info transpordifirmadele e-arvete väljastamise kohta asub siin.
Transpordi e-arve esitada alljärgnevalt: 

SA Eesti Maaelumuuseumid
Aadress: Pargi tn 4, Ülenurme alevik, Kambja vald, Tartu maakond, 61714
Reg. nr. 90014017

E-arvel näidata ära:
1) tellija nimetus
2) sõidu kuupäev
3) läbitud km (kooli aadress - Ülenurme/Kurgja muuseum - kooli aadress)
4) maksetähtaeg 14 päeva

 

Haridusprogrammidesse ootame õpilasi üle terve Eesti. Programmid on õpilaste ja õpetajate seas populaarsed ning kohad täituvad kiiresti. Lähtume loogikast "kes ees, see sees".

Kõik lisaküsimused teretulnud e-postiga haridus@memu.ee või helistades 53 737 124

Eesti toidu haridusprogrammid Eesti Põllumajandusmuuseumis:

Maagilised mesilased

Tutvume erinevate tarutüüpidega, mesindusinventariga, mesindussaadustega ja meetaimedega. Selgeks saab mee kasulikkus inimese tervisele. Läbi mänguliste tegevuste  saame teadmisi  mesilaste ametite ja eluperioodide kohta. Uurime meesaadusi: suira, taruvaiku, õietolmu, mesilasema toitepiima; õietolmu ja suiraterasid vaatame ka mikroskoobi all. Valmistame kunstkärjest küünlaid ja maitseme erinevaid mee liike.

Milleks muna?

Näitusel “Linnukasvatus Eestis” uurime kodulindude metsikuid sugulasi, erinevaid kodulinde ja räägime nende pidamisest. Tutvume kodulindude munade, nende ehituse ja koostisega ning räägime munast kui kvaliteetsest toorainest, selle kasutusviisidest, olulisusest ning tervislikkusest. Programmist ei puudu ka päris linnud ning põnevad tegevusülesanded. 

Põllult potti

Saame teada, kuskohast köögi- ja aedviljad pärit on, kus kasvavad ning kuidas meie toidulauale jõuavad. Uurime taimede ehitust ja erinevaid sorte. Tutvume vanade põllumasinatega ning tööriistadega. Maitseme ja katsetame läbi köögi- ja aedviljade  kasutamisvõimalusi ning teeme põnevaid katseid.

Viljaterast leivani

Õpime tundma maaharimise, viljakoristuse ja leiva küpsetamisega seotud tegevusi ning tööriistu. Kirjeldame rukki elutsüklit külvist lõikuseni. Teeme üheskoos läbi leiva valmimiseks olulised etapid: peksame rukist kootidega ja tuulame vilja, jahvatame käsikiviga jahu, õpime leivataina tegemist. Räägime leiva tervislikkusest ja leivaga seotud kommetest. Vormime oma leivapätsikese, teeme võid ja sööme ahjusooja rukkileiba omatehtud võiga.

Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid