Eesti Põllumajandusmuuseumi kollektsiooni on jõudnud omapärane ja südamlik leiutis – Traktor karukesega. See ainulaadne traktor sündis 1993. aastal Peedumäel kohaliku meistri Kalju Simulandi käte all ja on ehe näide leidlikkusest ja praktilisest meelelaadist.
See ei olnud Kalju Simulandil sugugi esimene kord traktorit ehitada. Traktor karukesega oli tegelikult juba kolmas isetehtud traktor, mille ta oma kätega valmis meisterdas justkui oleks tegemist väikeseeria tootmisega. Traktori ehitamine oli aeganõudev projekt, mis võttis ligikaudu aasta, kuid selle tulemusena valmis masin, mida pere kasutas aiamaa harimiseks, köögiviljade, puulehtede ja muu vajaliku transpordiks.
Isetegemise vaim ja uuenduslik lähenemine
Traktori eripära seisneb just selle konstruktsioonis ja osade valikus. Selle masinaga on kokku pandud mitmesugused detailid erinevatelt sõidukitelt ja seadmetelt, mis muutsid selle tõeliselt unikaalseks. Näiteks on kasutatud mootorratta M 72 käigukasti ja sidurit, lisaks on traktoril täiendav käigukast, mis pärineb ZIL-164-lt. Antud käigukast on traktori kõige silmapaistvam osa, asudes keskel ja olles oma suuruses muljetavaldav. Samuti pärineb traktori tagasild ZIL-157-lt, roolikarp aga Moskvitši mudelilt M-401. Selliste komponentide abil suutis Kalju Simuland luua traktori, mis oli koduaias mitmekülgselt kasutatav ja võimeline vedama isegi kahehobuse atra.
Südames tuksus sellel masinal ühesilindriline bensiinimootor ZID-5, mis oli kunagi Nõukogude Liidus laialdaselt kasutatud statsionaarne mootor. Selliseid mootoreid leidus kartulisorteerimisseadmetes, betoonisegajates ja mujal. Lisaks kasutati mitmel pool traktori juures LAZ-bussi osi, mis annavad tunnistust meistri oskusest kombineerida erinevaid materjale, et luua praktiline ja usaldusväärne tööriist.
Väike karuke – südamlik detail meistri käe läbi
Traktori kapotile lisab isikupära ja soojust väike käsitsi voolitud puidust karu, mille meister ise sinna paigaldas. Nüüd, kui traktor on jõudnud muuseumi, saab see karuke ka külastajatele südamlikuks meeldetuletuseks, et isegi lihtsad ja praktilised tööriistad võivad kanda endas lugusid ja soojust.
Muuseumis uus elu – osa näitusest “Kui aeg on kasin, siis leiuta masin”
Täna on Traktor karukesega muuseumi kollektsiooni osa, mille muuseumile annetas Kalju Simulandi poeg, hoides oma isa pärandit elus ja jagades seda laiemale publikule. Traktor leiab tulevikus oma koha näitusel “Kui aeg on kasin, siis leiuta masin”, kus see jagab oma lugu teiste isetehtud masinate kõrval, mis on sündinud ajastul, mil leidlikkus oli tihti ainus võimalus. See näitus toob esile Eesti inimeste nutikuse ja oskuse leida igapäevaelus praktilisi lahendusi, luues masinad, mis täitsid unikaalseid ja vajalikke rolle.
Traktor karukesega on lugu masinast, mis sündis praktilisest vajadusest, kuid kätkeb endas tervet peatükki Eesti maaelu ajaloost ja töökultuurist.