+372 5333 4168 | info@memu.ee

Näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin"

Näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin" 14 AprillApr. 2023 09:00 - 31 DetsemberDets. 2024 17:00

Näitused

Kas tead, mida põnevat saab kokku leiutada sellistest vidinatest nagu:

- mopeed Riga 13 mootor

- GAZ 51 kabiini soojenduse ventilaator

- mootorsae Ural bensiinipaak

- abimootor D4 ja selle juhtimisseadmed

- omavalmistatud ratas ja kultivaator C piid

 

14. aprillist 2023 on Põllumajandusmuuseumis avatud põnev nõukogudeaegse leiutamise ja isetegemise näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin", kus väljas 11 omavalmistatud väiketraktorit, nende seas eelpool räägitud vidinatest kokku pandud vaoajaja.

 

Vaene aeg ja kitsad olud tegid inimesed leidlikuks. Vanarauaplatsilt, utiilist ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja kuldsete kätega mehed panid detailid traktoriks kokku. Meistrid olid ühtlasi traktorite „väljamõtlejad“, sest eeskuju polnud kusagilt võtta, ja enamasti iseõppijad. Kahtlemata tuli kasuks keevitaja või lukksepaoskus.  

Masinatele sai taha haakida järelveetavaid hobuseriistu, mis paljudel talumajapidamise ajast veel alles olid, kuid osavamad „insenerid“ valmistasid ka haakeriistad ise: adra, kultivaatori, vaoajaja, vaheltharija, lohisti, (kallutava) käru, niiduki, lumesaha… „Hea, et bensiin midagi ei maksnud“! 

Kohalikud leiutajad ja ratsionaliseerijad pälvisid legendaarse kuulsuse, ettevõtlikumad ehitasid masinaid ka tellimuse peale. Sellise traktori registreerimist ei peetud vajalikuks, eriti kõrvalises kohas, sest „liiklusesse sellega asja polnud“. Saatjaks müra ja vibratsioon, sageli ka ohtlikud olukorrad, kuid tänu masinatele said paljud tööd tehtud: omavalmistatud väiketraktor oli perekonna toimetuleku oluline tagatis.  

Tänapäeval on sellist „müstilist“ tehnikat sageli vanametalli kokkuostu platsilt leida. Teistele võib masin olla perekonna reliikvia, millega seotud nostalgilised lood ja soojad mälestused. 

 

Nõukogudeaegsed tegusad ja nupukad mehed meisterdasid ise endale aiatehnikat ja väiketraktoreid, sest tööstuslikke polnud saada.

Tule vaata neid ägedaid leiutisi, millega aiatööd palju lihtsamalt tehtud said.

 

Näitus on üks osa järgmisel aastal Tartu 2024 kultuuripealinna raames avatavast kolme muuseumi (Eesti põllumajandusmuuseum, Eesti maanteemuuseum, Tartu linnamuuseum) ühisnäitusest "Peedist pesumasin", mis toob rahva ette nõukogudeaegse leiutamise ja isetegemise.

Import to Google Calendar
  • Schedule
  • Guests
  • Attendance
  • Shop
  • Forecast
  • Kommentaarid

Weather data is currently not available for this location

Weather Report

Täna stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Humidity stec_replace_current_humidity %

Feels like stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Forecast

Date

Weather

Temp

stec_replace_5days

Next 24 Hours

Powered by openweathermap.org