Ülenurme sügislaat ja Tõuloom 2023 sündmusel on üles seatud kõikide muude tegevuste hulgas Kaja Murde uhke tomatinäitus. Kel huvi, saab tulla uudistama ja nõu küsima. Näitus on 2. septembril peanäitustemaja II korrusel avatud kell 11-17 ning kell 14.00-14.30 on avatud Kaja Murde nõuandenurk. Kaja on terve päeva jooksul näitusel olemas.
Puhusime sel puhul Kajaga veidi juttu ja uurisime, millest kõik alguse sai.
Kaja pajatas: "Tomateid olen kasvatanud üle 30 aasta. Suurem huvi erinevate tomatisortide vastu tekkis ca 10 aastat tagasi.
Selleks ajaks oli tekkinud arvestatav seemnetagavara erinevatest sortidest. Igal aastal, külastades seemnepoode nii meil kui teisel pool piire, täiendasin oma seemnetagavarasid uute põnevate sortidega. Ja nii tomatisortide arv järjest kasvas!
Inspiratsiooni olen saanud mujal toimunud tomatinäitustelt ja erinevatest kataloogidest.
Praegu on seemnete kättesaadavus väga lihtne, internetist leiab palju e-poode.
Olen hobiaednik, kes kasvatab oma kahetoalises korteris tomatitaimed külvist kuni istutuseni. Seemneid külvan igast sordist 1 kuni 5.
Erinevad tomatisordid nõuavad erinevat hooldamist ja kujundamist (madalad, poolkõrged, kõrged, poti- ja ampeltomatitaimed). Taimede kujundamine paneb aluse saagikusele.
Minu lemmiksortideks on "Favorita F1" (punane kirsstomat, varajane), "Hurma" (oranž, varajane), 2023.a. üllataja "Gourmansun F1" (Härjasüda-tüüpi viljad on kollaseoranžikirjud). Meie pere lemmiksortideks on üldiselt kollased ja oranžid tomatid, mis on mahedama maitsega. Ja lemmikuteks on kõik saagikad sordid, sest nende kasvatamiseks on tehtud palju tööd.
Olen tomatinäitusi Võrumaal korraldanud eelneval viiel aastal. Esimene näitus toimus 25.juulil 2018, kus oli esindatud 25 sorti (mulda oli kevadel pandud ca 34 sordi seemned). Iga aastaga sortide arv näitustel suurenes. 2022.aasta näitusel oli 68 erinevat sorti, mulda oli kevadel pandud ca 90 sordi seemned, paljudelt tomatisortidelt ei olnud näituse ajaks värvunud tomateid võtta.
Selle aasta prognoositav tomatisortide arv näitusel on ca 90.
Praeguseks on tomatikasvatusest saanud "tomatihaigus" ja tundub, et see ei lõppe veel niipea.