+372 738 3810 | info@memu.ee

Akende taastamise õpituba

Akende taastamise õpituba 22 MaiMai 2021 11:00 - 17:00

Sündmused

Mõista-mõista, mis see on:  „Ei ma ole toa sees ega ole õues ka mitte.“ /Haljala/

 

VAATA VANA AKENT!

 

Kolmandat kevadet kutsub Eesti Vabaõhumuuseum kõiki kaasa lööma üle-eestilisel akende restaureerimise fookuspäeval Vaata vana akent! Tänavu peame seda päeva 22. mail.

Sel kevadel liituvad vanade majade ja traditsiooniliste töövõtete huvilised taas, et anda värske väljanägemine puitakendele ning üheskoos tublisid tegusid teha.

Eestis kolmandat korda toimuva teabe- ning praktiliste oskuste edasi andmise päeva mõte sai käivituse rootslastelt, kes on akende restaureerimise päeva alates 2018. aastast 30. mail ühiselt pidanud.

Maikuuks on akende klaasid klaariks ning säravaks pestud ja selge ülevaade on ka akende raamide olukorrast: mis vajab värvivärskendust, kus on vaja kittida või kus koguni kannatada saanud ja pudeneva verandaakna raam plommimist vajab.

 

Aknapäeval, s.o 22. mail toimub Eestis kolm suuremat üritust, millest üks Pärnumaal Kurgja Talumuuseumis. Koolituspäeva, mida viivad läbi restauraatorid Kerttu Küünarpuu ja Ergo Leilop, käigus õpitakse restaureerima vana puitakent. Ette näidatakse kõik akende restaureerimise etapid ja osalejatel on võimalus kõiki tööetappe näidiste peal ise proovida. Soovi korral on võimalik saada konsultatsiooni kaasa võetud akna või detaili kohta. Töötoas osalejate arv on piiratud. Kaasa palutakse võtta oma töökindad ja selga tolmu mittekartvad riided.

Kirsiks tordile näidatakse kella 17-18ni kõigile soovijatele, kuidas vanasti talupoeg tuppa valgust sai ehk kuidas seapõiega aknaid kaeti.

Aknapäevale saab registreeruda helistades numbrile 5665 8017 või kirjutades meilile kerttu.kyynarpuu@gmail.com. Üritusel osalemiseks tuleb osta muuseumi pilet. Lõunat saab süüa Kurgja rehetoa kohvikus oma raha eest.

Puitaknad on vastupidavad ja kestavad teadliku ja regulaarse hoolduse korral aastakümneid. Selline aken on väärikas ning tasakaalus kogu hoone ilmega. Puitaknal on ka sisekliima reguleerimise juures oluline roll.

Akende ilme juures võib märgata teatavaid piirkondlikke eripärasid, peamiselt vormistuse juures ehk piirdelaudade profiilis ja nende asetuses. Aknad on just need hoone juurde kuuluvad detailid, mis kõige kiiremini on ajas ja uudsuse ihaluses muutusi läbinud. Aknaid on järjest suuremaks tehtud. Rohkem valgust! Maamajade puhul on muutused olnud küll kõige suuremad. Päris väikesest seapõiega kaetud valgusavast on soovi ja vajaduste muutudes liigutud väga suurte avatud valgusavadeni, näiteks tehtud rehealuse väravast aken.

Mida väiksem on akna materjalide soojuserijuhtivus, seda väiksem on soojakadu läbi akna. Aknaraamide soojapidavuse osas ollakse seisukohal, et materjalist oleneb soojapidavus siiski vähesel määral. Suurem ja peamine roll on klaasil. Praktikas on näidatud, et klaaspakette on edukalt võimalik freesida ka ajaloolisesse raami. Kahes raamiga akende puhul pannakse pakett sisemisse raami. Korralikult paigaldatud tihendid veel lisaks ja aken on sama soojapidav kui plastikaken. Seega, kui vanad aknad korralikult restaureeritakse, on need sama soojapidavad kui uued või isegi paremad.

Puitakende hooldamine ja värskendamine ning pisemate paranduste tegemine on enamikule majaomanikest täiesti jõukohane. Võimalik, et on vaja vaid natuke teadmisi täiendada, oskusi lihvida, meelde tuletada, töödeks lihtsalt ka aega ja õiget värvi varuda. Selleks pakumegi tuge teemakohasel Facebooki lehel Vaata vana akent! Sinna on juba pragu vaatamiseks ja lugemiseks üht-teist välja pakutud.

 

Tänaseks teadaolevalt toimuvad aknapäevad veel Jõgevamaal Palamuse muuseumis, Muhumaal Liival Muhu kiriku pastoraadis ja Kostiveres - kui koroonalevik seda lubab ja seepärast kutsume lootusrikkalt üles planeerima ka teistesse kohtadesse teemakohaseid tegevusi. Kaasalöömisest võib ikka teada anda, saavad need toimuma maikuus või kogu eelseisva aasta jooksul. Eriti on oodatud kogukonnakesksed ettevõtmised!

 

Korralda oma üritus!

Kui tekkis mõte ka oma sõpruskonnaga kodukandis puitakende taastamise ja koostegemise üritus korraldada või hoopis joonistuste/fotode võistlus ette võtta, siis anna sellest teada: pane toimumise koha aadress, pisut infot toimuva sisu kohta ning korraldaja kontaktandmed kirja.

Kui teed ürituse oma näoraamatu lehel – märgi kaaskorraldajaks (co-host) Vaata vana akent!

Kui teed teavituse muus keskkonnas, anna sellest teada Aunele: aune.mark@evm.ee! Nii saavad kõik huvilised sinu ettevõtmisega liituda!

 

Lisainfot leiab ka meie kodulehelt maaarhitektuur.ee ning näoraamatus aadressilt https://www.facebook.com/vaatavanaakent või otsisõna Vaata vana akent! kaudu.

 

 Elo Lutsepp

Projektide peaspetsialist

Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus

Import to Google Calendar
  • Schedule
  • Guests
  • Attendance
  • Shop
  • Forecast
  • Kommentaarid

Weather data is currently not available for this location

Weather Report

Täna stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Humidity stec_replace_current_humidity %

Feels like stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Forecast

Date

Weather

Temp

stec_replace_5days

Next 24 Hours

Powered by openweathermap.org