Ära nüüd ehmata, muuseumitöölt ei lastud ühtegi usinat töömesilast lahti, vaid meie koondasime meie mesitaru mesilasi. Kas tead, mida tähendab mesilaste koondamine?
Mesilaste koondamine on protsess, kus mesinik valmistab mesilaspere talveks ette, viies mesilased talvekorterisse ehk tarusse ning tagades nende ellujäämise külmematel kuudel. See on oluline, sest talv on mesilastele keeruline aeg, kus väljas on vähe toitu ning nad peavad kasutama oma varusid. Mesilaste koondamine aitab tagada nende ellujäämise ja tugevama alguse järgmiseks kevadeks.
Meie eilne mesilaste koondamine oli hariv ja üpris meeleolukas. Muuseumipedagoog ja innukas mesinik Indrik Unt pajatab: "
Septembri 18. päeval, enne sügise algust sai mesilased koondatud ja talvekorterisse pandud. Padjad ümber ja peale, et oleks pehmem olla. Soojem.
Selle sooja sügise tõttu nad veel päris talveseisukorras ei olnud. Käisid ikka veel väljas ja isegi haue oli olemas. Saimegi võrrelda kaanetatud meekärge ja kaane all hauet. Täiesti erinevad. Aitasime paar mesilasbeebit kärjekannust välja ka. Osadel huvilistel tekkis soov see pisike endale kaasa võtta. Siiski said nad tarusse tagasi lastud.
Tekkis ka küsimus, kas keegi leske tahab näha. Meie varasemalt pedagoog, praegu koguhoidja-teaduri ametis olev Mari-Liis teadis aga mainida, et leskesid sügisel enam tarus pole. Kohe näha, et on mesilasprogrammi läbi viinud. Noored lesed on suvel igasse tarusse oodatud, ikkagi noored poisid. Kui suvi läbi, siis tõstetakse nad kõikidest tarudest välja. Vanapoisse ei ole kellelegi vaja. Tõdeti, et neil ei ole paraku ka leskede ametiühingut, kes neid kaitseks. Küll aga nägime kärjekanne, kus oli olnud lesehaue. Need kärjekannud on hoopis suuremad, sest lesk ise ka parajalt paks ja suur. Mesilasema on küll pikk, aga sale.
Üldiselt olid huvilised julgemad kui eelmisel aastal ja tänavu uudistati mesilaste koondamist tarule lähemal. Ainult meie külastusjuht Ruth hiilis teisel pool aeda. Elukogenud konservaator-mehaanik Karl tögas selle peale, et ega mesilased lambad ole, et läbi aia ei saa tuldud.
Sel aastal väga rikkalikku korjet ei olnud, osa raame oli juba tühjaks söödud. Samas mesi kärgedes on tohutu viskoosne. Kärjekaant lõigata võimatu, rullib ees nagu buldooseriga. Vurritamisel ei taha kärjest kuidagi välja lennata ja hiljem venib vurri kraanist välja nagu Põltsamaa marmelaad tuubist. Annab oodata, millal läbi sõela läheb. Kuna raamidesse jäi seetõttu palju mett sisse, said need raamid antud mesilastele puhtaks lakkuda. Kastidele sai kaaned peale pandud, et nad vihma korral märjaks ei saaks. Mesilased olid usinasti ametis ja keegi neist ei olnud riiakas tujus, kuigi mõni lenneldes minuga kokku põrkas. Kraini rassi omapära – rahumeelsed - eesti tumemesilane oleks kindlasti viha pidanud.
Mekkisime ka ise raamilt kärjemett ja suira. Natuke hapukas, aga palju valku - rohkem kui lihas. Mesilased toidavad sellega oma lapsukesi, sobib inimestelgi seda proovida! Kas lapsepõlv ka meelde tuleb, ei oska garanteerida."
Mida täpsemalt aga kujutab endast mesilaste koondamine?
- Sügisene ettevalmistus: Enne mesilaste koondamist peab mesinik tagama, et mesilaspere oleks piisavalt tugev ja terve, et talve üle elada. Mesilaste populatsioon võib sügisel olla kahanenud, seega tuleb hinnata nende tervist ja jõukust.
- Sügisene toitmisperiood: Mesinik hakkab sügisel mesilasi täiendavalt söötma, et tagada neile piisavalt varusid talveks. See võib hõlmata suhkrusiirupi või mesilastele mõeldud toidu pakkumist.
- Talvekorteriks sobiva taru valmistamine: Mesinik valmistab ette sobiva talvekorteri, mis on tavaliselt spetsiaalselt konstrueeritud taru. See võib sisaldada isolatsiooni, tuulutusavasid ja muid omadusi, mis aitavad hoida taru temperatuuri stabiilsena.
- Mesilaste koondamine: Kui mesilased on talvitumiseks valmis, viib mesinik nad talvekorterisse. See võib toimuda sügisel, tavaliselt septembris või oktoobris, sõltuvalt kliimast ja piirkonnast. Mesinikud peavad olema ettevaatlikud, et mitte stressata mesilasi liiga palju, kui nad neid tarru kolivad.
- Tarude ettevalmistamine: Mesilaste koondamisel paigutatakse tavaliselt tarru spetsiaalsed talvepatjad ja mesilastele toiduvarud, nagu meeraamid või suhkrusiirupi varud. Need aitavad mesilastel talveperioodil toitu säilitada ja kaitsta külma eest.
- Talvise hoolduse jälgimine: Talve jooksul jälgib mesinik hoolikalt oma mesilasi. Ta võib kontrollida, kas taru on ikka tihedalt suletud ja tuulutusavad on korralikult reguleeritud. Samuti võib ta jälgida mesilaste toiduvarusid ja vajadusel lisatoitu pakkuda.
Küll see mesilaste maailm on ikka põnev. Põllumajandusmuuseumi hariduslik meeprogramm "Maagiline mesi" on põnev ja populaarne. Kui aga tead juba piisavalt hästi, kuidas mesilaste elu korraldatud on, siis tule osta meie muuseumipoest maitsvat, tervislikku ja ehtsat mett.