Laupäeval, 12. augustil, astusime juskui ajamasinasse kui Kurgjal toimus juba 28. suurejooneline Talupäev. Talupäevale lisasid särtsu lambad ja hobused.
Kas oled kunagi mõelnud, mida tegid meie esivanemad enne nutitelefone ja maailmalõputrende? No näed, nemad veetsid päevi sõnnikut vedades ja põldu kündes, katust parandades ja leivavilja lõigates. Tööd said tehtud, aga mitte just ühe päevaga. Tegemist oli mehe ja masina vastupandamatu duetiga, mis ei esitanud väljakutset mitte ainult tööriistadele, vaid ka selja- ja kõhulihastele!
Ent ära heida meelt, kui sa ei tea, kuidas viikingid katuseid parandasid või kuidas rehepeksumasinad tossava katla jõul toimetasid! Selleks ongi talupäev mõeldud – päev, mil minevik ärgitab meenutama ja annab tarkusi edasi. Ja ära unusta, et tänapäeval on oluline osata ka meie esivanemate nippe, töövõtteid ja oskusi, sest mine tea, millal nutitelefon teeb streigi, elektrijaam lõpetab töö ning tuleb leib lauale tuua igiammuste oskustega!
Aastaid tagasi õnnestus muuseumil saada Fordson traktor ja nüüd pakub see rehepeksumasinele jõudu ja mehepoegadele silmarõõmu. Meestetööde loetelu on pikk, aga mõne näitena võiks välja tuua laastude lõikamise, propside - palkide koorimise, vilja kooditamise, sepatööd, laastukatuse löömine, aiategu. Naistetöödest demonstreeriti ja õpetati külastajatelegi väga erinevaid näputöid. Maiuspaladeks on kujunenud taimedega lõngade värvimine, vöökudumine, linatööd ja paljud teised tegevused – kõik need on nagu võluväega nõksud ajaloost, mis panevad meid imestama ja imetlema.
Aga muidugi, mis oleks talupäev ilma meelelahutuseta! Siinkohal tuli mängu tuntud ja armastatud laulumees Toomas Anni, kes pani publiku kuulama ja jalga keerutama!
Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumi talupäev on justkui aken minevikku, mis on täis avastamist, uudistamist ja õpetlikke hetki. Minevik pole mitte ainult minevik, vaid ka väga kasulik ning vajalik teadmistepagas tuleviku tarbeks.
Talupäeval kohtume uuesti 2024. aastal.