Carl Robert Jakobson suri 19. märtsil 1882. aastal. Alates 1961. aastast on Ilmar Palo algatusel korraldatud Eesti ärkamisaja suurmehe surma-aastapäeva meenutamiseks märtsi teises pooles matk praegusel Sakala tee matkarajal.
Kui Jakobson 1870.ndatel endale Kurgja talukoha ostsis, et sellest oma perele uhke elamine luua, siis samal ajal käis ta Viljandis "Sakala" ajalehte toimetamas. Kurgjalt Viljandisse jõudmiseks võttis mees kõigepealt jalgsi ette metsatee, et jõuda tänase Vanaõue juurde, kust edasi viis juba postitõld. Seetõttu on 12,2 km metsarada nimetatud Sakala tee matkarajaks.
62. aastat tagasi alanud Sakala tee matka traditsioon ei ole katkenud ning asuvad 19. märtsil 2023. aastal matkasõbrad taas pikale jalutuskäigule. Rada on aastate jooksul läbitud küll jalgsi, ratastel või suuskadel, sõltuvalt ilmaoludest. Kui esimesel matkal oli neli hakkajat osalejat, siis tänavu on oodata sadakond matkaselli.
Sakala matk, foto: C.R. Jakobsoni Talumuuseumi fotokogust
Kuna rajal pikkust omajagu, siis on korraldajate (C.R. Jakobsoni Talumuuseum ja RMK Külastuskorraldusosakonna Lõuna piirkond) poolt ette valmistatud kaks puhkepeatust koos sooja tee, suupistete, lõkke ja põneva teabega.
Matk saab alguse Viljandimaalt Vanaõue puhkekeskuse vastast ning lõpeb Pärnumaal Kurgjal C.R. Jakobsoni Talumuuseumis. Muuseumirahvas paneb paja koos supiga podisema, et väsinud teelised saaksid keha kinnitada. Igale vaprale lõpeajale riputatakse kaela armas medal.
Igal juhul tasub tulla kevadehõngulisse loodusesse, liikumisaastale kohaselt kõndima ja vahvat üritust nautima!
Matkajad Sakala tee matkarajal, foto: SA Eesti Maaelumuuseumid
Matkarajal näeme!