+372 5333 4168 | info@memu.ee

Kuidas lehmad stressi maandavad?

Põllumajandusmuuseumi laudas on jätkuvalt ärevus õhus – mitte halvas mõttes, vaid selline… uudishimulik. Üksteise järel on laudaelanikud saanud jälile, mis see MUHK õigupoolest on. No, see sai selgeks, et MUHK tähendab Maaelu Uudishimukeskus, aga saladusi ja arusaamatusi on veel palju.

Täna on laudas tähelepanu keskpuntkis uued esemed, mida esialgu ei osatud kuidagi seletada. Need on SUURED. Need on KARVASED. Ja need on paigaldatud otse MUHKi näitusesaali.

„Kas need on... kammirobotid?“ küsis kits Lelola kahtlevalt. „Äkki need on küürimismasinad inimestele?“ pakkus hanedest Susu. „Või hoopis hobuste siledamaks silumiseks?“ lisas poni Prints, kes oli selgelt veidi mures oma lakakarvade pärast.

Aga siis saabus selgus. Selle tõi vana tuttav Täpi, kes on näinud elu ja näitusi rohkem kui ükski teine lammas siin laudas.

„Need on sügamisharjad!“ teatas Täpi.

„Sügamis...?“

„Just. Lehmadele. Need harjad on loodud selleks, et lehm saaks end vastu neid sügada. See pole ainult mõnu – see on stressi maandamine!“

Täpi selgitas, et ka loomadel on stress. Mõnel tekib see rahutusest, teisel sellest, kui laudaelus on liiga palju lärmi või rutiin paigast. Lehmade puhul aitab regulaarne sügamine stressi vähendada, parandab heaolu, tõstab söögiisu ja isegi piimatoodangut. Lehm tunneb end lihtsalt paremini.

„Ja see harjamine toimub just nii, nagu lehmal parasjagu vaja – ta tuleb ja hõõrub end nii kaua kui tahab,“ ütles Täpi. „Ja kui ta ei taha, siis ei hõõru. See on lehmade spa.“

„Mul hakkas ka turja pealt sügelema seda kuulates,“ märkis Prints ja püüdis kapi nurga vastu end kratsida. „Aga need harjad tunduvad ikka päris luksuslikud.“

„See ongi heaolu,“ sõnas Täpi rahulolevalt. „Ja MUHKis räägitaksegi, kuidas loom end tunneb. Mis teda rõõmustab. Mis teeb ta päeva paremaks.“

Lehmade spaa pole fantaasia. Ja MUHKis saad näha, milline see on. Oh, kui põnev.... mida kõike me veel siin avastada võime?!