UNESCO Eesti nimekirja pääsemine on oluline samm kogu Eesti hobukultuuri ja tori tõu säilimise jaoks.
Eesti vaimse kultuuripärandi nõukogu kinnitas 2025. aasta märtsis põhisissekande „Tori tõugu kultuurhobuste aretamine“ lisamise Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Tegemist on olulise tunnustusega Tori Hobusekasvanduse, kogu tori tõuaretajate kogukonna ning Eesti hobukultuuri jaoks laiemalt.
Tori tõugu hobuse näol on tegemist ainulaadse Eesti kultuurhobusega, kelle aretus sai alguse juba 1856. aastal seoses Tori Hobusekasvanduse asutamisega. Tänaseks on tõug kantud ohustatud tõugude nimekirja, kuna alles on jäänud ligikaudu 1050 isendit ja kasvatajate arv on oluliselt langenud.


„Tunnustuse saamine vaimse kultuuripärandi nimistusse aitab tugevdada teadlikkust tori hobuse väärtusest ja kasvatamisega seotud oskustest, mis on põlvest põlve edasi antud. See toetab kogukonda, kes igapäevaselt seisab selle rahvustõu säilimise eest,“ sõnas sissekande üks koostajatest, Tori Hobusekasvanduse hobumajandusjuht Agris Juhkov.
Tori tõugu hobust on läbi ajaloo aretatud vastavalt ajastu vajadustele – olgu selleks veojõud, ratsutamine või sport. Just tema universaalsus, hea tervis, rahulik iseloom ja koostöövõime muudavad ta ainulaadseks kogu maailmas. Tõuraamatu järjepidev pidamine aastast 1922 ja tõu ametlik tunnustamine 1925. aastal kinnitavad tema tähtsust Eesti kultuuriloos. Sel aastal on täitunud 100 aastat tori tõu nimetamisest. Sihikindel aretustöö on kestnud aga veel kauem.
Vaimse kultuuripärandi nõukogu liikmed hindasid sissekannet kui põhjalikku, hästi koostatud ja eesmärkidele vastavat. Sissekanne rõhutab, et tori hobuse aretamine ei ole pelgalt praktiline tegevus, vaid sisaldab endas väärtuslikku teadmust, traditsioone ja oskusi, mis vajavad edasikandmist ja ühiskondlikku toetust.
„Tori tõug on justkui valmis – kuid ilma tugeva ühise tegevuse ja toetava keskkonnata võib see järgmise kümne aasta jooksul tõsiselt ohustuda,“ seisab sissekandes. Seetõttu on UNESCO nimistusse pääsemine ennekõike kutsung tegutsemiseks – kasvatajatele, otsustajatele ja kogu ühiskonnale.


Tõu hoidmiseks ja tutvustamiseks korraldatakse regulaarselt hindamisi, jõudluskatseid, hobunäitusi ning avalikke sündmusi. Tori hobuse saatuse üle arutleme juba 4. aprillil Tori Hobusekasvanduses, kui toimub seminar „Kuhu oled teel, tori hobune?“. Järgmine suurem sündmus tori hobustega toimub Tori Hobusekasvanduses juba 1. mail traditsioonilisel Täkupäeval, mis toob Torisse kokku tõuaretajad, huvilised ja kultuuripärandi kandjad.
Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu sissekande „Tori tõugu kultuurhobuste aretamine“ sissekanne kinnitati Vaimse kultuuripärandi nõukogu koosoleku protokolliga 25. märtsil 2025. Sissekande koostajad on Merike Lang, Agris Juhkov, Mari-Liis Tammiste, Anu Reigo, Kadri Valner.