Maaelu Uudishimukeskusesse Põllumajandusmuuseumis tuleb loomadele mõeldud psühholoogiakabinet
Maaelu Uudishimukeskusesse Põllumajandusmuuseumis tuleb loomadele mõeldud psühholoogiakabinet, kus praktiseeritakse näiteks küülikute liivateraapiat, hanede grupiteraapiat ja palju muid loomateraapia vorme.
Põllumajandusmuuseumi uues näitusekeskkonnas MUHK (Maaelu Uudishimukeskus) avatakse peagi esimene loomadele mõeldud psühholoogiakabinet Eestis, kus elusloomad saavad hakata oma sisemaailma lahti harutama. Kabinet avatakse veterinaari toa kõrval, aga rõhuga vaimsel, mitte füüsilisel tervisel.
„Me märkasime, et uue näitusekeskkonna ehitamise saginas, eriti aga pika talve järel vajavad meie loomad kedagi, kes neid kuulaks, mõistaks ja toetaks,“ sõnas idee üks autoreid, Maaelu Uudishimukeskuse projektijuht Aive Vahejõe.

Psühholoogiakabinetis pakutakse eri liikidele erinevaid lähenemisi:
-
Küülikutele liivateraapia – „Et nad tunneks, et igapäevaselt on neil kõik kontrolli all.“
-
Kitsedele peegelteraapia – „Et kitsed õpiks iseennast rahustama vältimaks liigset sotsiaalset stressi.“
-
Lammastele vaikuseminutid – „Vaikuseminutid aitavad lammastel stressi vähendada ning lamba elurütmi hoida .“
-
Hanedele grupiteraapia – „Grupiteraapias on hanedel võimalus üksteise seltsis nii palju ja nii kõvasti häälitseda, kui vähegi jaksavad. Haned saavad end välja elada ja pärast on ka teistel laudaloomadel veidi rahulikum.“
-
Ponidele identiteeditöötoad – „Kas hobune või mitte? Räägime sellest.“
Kabinetis kasutatakse interdistsiplinaarset lähenemist.
„Me ei räägi loomadega inimkeeles – me kuulame nende kehakeelt, häälitsusi, jälgime pilke ja suhtleme nendega samuti kehakeeles ja häälitsedes,“ kinnitab terapeut, kellel on varasem kogemus lehmade silmavaate tõlgendamises.
„Me ei räägi loomadega inimkeeles – me kuulame nende kehakeelt, häälitsusi, jälgime pilke ja suhtleme nendega samuti kehakeeles ja häälitsedes,“ kinnitab terapeut, kellel on varasem kogemus lehmade silmavaate tõlgendamises.
Plaanis on korraldada ka regulaarseid avatud uste päevi, kus külastajad saavad pealt näha, kuidas toimub näiteks küülikute ringsuhtlus või kalkunite tantsuteraapia.
„On aeg rääkida loomade tunnetest,“ sõnas SA Eesti Maaelumuuseumid juht Kadri Valner. „Kui me räägime loomade heaolust, ei saa me jätta tähelepanuta nende mõtteid ja tundeid. Olgu need mõtted meile esmapilgul mõistmatud, aga peame õppima neid lugema.“
Psühholoogiakabinet avatakse ametlikult 24. aprillil. Huvi korral palume eelnevalt registreeruda. Kabineti külastamise ettevalmistusprotsessis palume harjutada oma (lemmik)loomade mõtete lugemist, tunnete tabamist ja kehakeeles suhtlemist.
Ülenurme, 1. aprill
Foto: AI