11. augustil, kui kündjad ja meeskonnad olid üle kogu maailma kohale saabunud, tuli kõik see seltskond – peaaegu sada inimest - Kurgjale Carl Robert Jaksboni talumuuseumi. See oligi ainumõeldav koht, kuna täpselt 150 aastat tagasi, 10. augustil 1874, korraldas Carl Robert Jakobson Kurgja lähistel esimesed talumeeste künnivõistlused.
Võistluseks oli seda võibolla pisut palju nimetada: osalejaid oli küll 5 või 6 meest ja kohti ei jagatud. Jakobsoni ammune künnivõistluse eesmärk oli propageerida uut põllutehnikat, eelkõige hõlmatra.
Sellest on säilinud Vändra põllumeeste seltsi koosoleku protokoll.
„Pärast koosolekut võeti väljas üht võidu-tööd ette,” seisab protokollis. Üks jagu maad jagati kaheks. Ühel pool kündis Jakobson kahe oma sulasega uutmoodi hõlmadraga, teisel pool kolm talumeest vanamoodi sahaga. Protokoll jäädvustas tulemuse: selleks ajaks, kui Jakobsonil oli terve maa juba küntud, olid talumehed alles poole peale jõudnud, kusjuures töö kvaliteeti ei andnud üldse võrreldagi.
Aga miks siis kündmise maailmameistrivõistlused ja Kurgja?
Kündmise maailmameistrivõistlusi korraldab maailma künniorganisatsioon WPO (World Ploughing Organization). See loodi Inglismaal 1953. aastal.
Nii korraldajate kui Maaelumuuseumi meelest oli Kurgja tänu oma künnitraditsioonile parim koht, kus võistlejaid ja meeskondi võõrustada.
Et Kurgja tähtsatele külalistele veel atraktiivsemaks muuta, seadsime meie täisvõlvkeldrisse üles näituse maaharimise ja atrade ajaloost. Huvitav on ju teada, et Eestis hakati põldu harima alles umbes 4000 aastat tagasi. Millega seda siis tehti, toodi ajajoonele ja et esimene toode, mis teraviljast tehti, polnud mitte leib, vaid hoopis õlu.
Kui kauaoodatud võõrustamise päev kätte jõudis, selgus, et ilm keeras meile ikka tõsise käki: kogu see kaks tundi, kui sadakond inimest Kurgjal oli, kallas nagu oavarrest. Korraldajad-giidid olid algul üsna ehmunud, kuid õnneks ei lasknud maailma künnihundid end ilmast häirida. Künni MM-e on ennegi peetud laussajus või kõva tuulega, üritus on ikka edukalt tehtud saanud.
Meie suurim rõõm oli näha, kuidas künnirahvas eesotsas mitmekordse maailmameistri, iirlase Eamonn Traceyga istus meie pikas telgis laua taga, sõi suppi, jõi sooja teed ning nautis võimalust koos olemiseks.
11. augustil avati Kurgjal kündmisele pühendatud näitus "Las rahu harib põldu".