+372 5333 4168 | info@memu.ee

Kalkunid kadestavad kanade sportlikkust

Nagu sa kindlasti juba tead, on viimasel ajal Põllumajandusmuuseumi laudas aina rohkem kõneainet tekitanud see salapärane MUHK. Kitsed Kiki ja Lelola hakkasid esimestena nuputama, mis toimub. Haned Susu ja Gaga lendasid otse sündmuste keerisesse. Lambaprouad Täpi ja Lumi said selgust, et MUHK tähendab Maaelu Uudishimukeskust. Ja eelmisel nädalal said part Piiks ja kalkun Piupiu aimu, misasi on MUHKi söödaloterii.

Täna on kanade vastas pesitsevatel kalkunitel Uku ja Piupiul hoopis teistsugune mure. Või no,.... pigem arutelu.

„Kas sa tead, mida need kanad teevad iga päev vähemalt 15 000 korda?“ küsib Uku tõsisel toonil, nokk veidi viltu.

„Kas nad kraabivad...?“ pakub Piupiu.

„Ei.“

„Või kirevad?”

„Mitte päris. Ainult kuked kirevad. Ja mitte 15 000 korda.“

„No mis nad siis teevad?“

Uku keerab silmad kanade poole, kes on parajasti kõige tavalisemal hommikul kõige tavalisemal viisil maapinda nokkimas.

„Nad teevad iga päev 15 000 nokkimisliigutust,“ teatab Uku. „Väidetavalt. Ma jõudsin täna kana Liisu 412 nokkimist kokku lugeda enne kui pea ringi käima hakkas.“

Piupiu jääb hetkeks vait. „See tähendab… 15 000 pealiigutust üles-alla?“

„Täpselt. Mõtle, millised kaelalihased!“

Nii algas täna MUHKi laudas suurem arutelu kanade töövõime, keskendumisoskuse ja füüsilise vastupidavuse üle. Kanad ei tee neid 15 000 nokkimisliigutust sugugi mitte sportliku entusiasmi pärast,” nendib Piupiu. “Nad otsivad maitsvat kraami, teri ja putukaid, ja noh – neid väikeseid kivikesi ka.”

“Kivikesi?” imestab Uku.

“Jah, need aitavad neil kõva sööki maos peenemaks jahvatada. Inimestel on hambad, kanadel on kivikesed,” seletab Piupiu teadvalt.

“Päris nutikad need kanad,” mõtiskleb Uku. “Aga no tõesti – 15 000 korda päevas? Peavad ikka tugevad kaelalihased olema.”

Uku ja Piupiu arutasid veel tükk aega, kas nokkimine võiks olla uus olümpiaala. Ja kas kalkunid peaksid ka harjutama, et konkurentsis püsida.

Aga nad jõudsid siiski järeldusele, et nende tugevuseks on hoopis koorilaul, mitte nokkimismaraton.

Ja nii see MUHK muudkui rullub lahti – iga päevaga veel natuke. Veel natuke rohkem teadmisi loomadest, nende käitumisest ja tunnetest. Ja veel rohkem põhjust tulla 24. aprillist ise uudistama.

Kes teab, võib-olla saad ka sina nokkimisrekordit proovida. Või vähemalt silma peal hoida, kuidas seda kanad teevad.