+372 5333 4168 | info@memu.ee

Eesti Põllumajandusmuuseumi uued püsinäitused hakkavad rääkima põletavatel teemadel

Eesti Põllumajandusmuuseumis on käimas aktiivne töö uue kaheosalise püsinäituse (elu mulla all ja mulla peal ning loomade heaolu) loomiseks. Mõlema näituse pealkirjad on veel tinglikud, kuid see on otsustatud, et tegemist on tulevase mahuka püsinäituse Maaelu uudishimukeskuse ehk MUHK kahe eriteemalise osaga. Protsess on jõudnud faasi, kus näituste disainimiseks ja tootmiseks on hange toimunud ning võitja selgunud. Näitusi hakkab tegema paljude varasemalt auhinnatud näituste looja Motor OÜ.

Muuseum hakkab Ülenurme suurde ajaloolisse karjalauta projekteerima ja üles ehitama loomade heaolu teemalist püsinäitust. Seni on laudas elanud vaid väikeloomad ja korra aastas on sinna paigutatud ka "Tõulooma" väljanäituse suurloomad. 2025. aastal lisandub kaasaegne, külastajat kaasahaarav ja vormilt mobiilne näitus. Eesmärk on välja tuua farmiloomade heaolu mõjutavaid tegureid ning nende sõltuvust rakendatavatest pidamisviisidest. Tööprotsessi käigus nimetatakse näitust tinglikult MUHK2.

Koguhoidja-kuraator Merlin Lumiste selgitab näituse ideed: „Kui looma elukeskkonnas arvestatakse tema liigile sobilike vajaduste ja tingimustega, tunneb loom end seal hästi ning püsib terve. Rahulolev loom hoiab ühelt poolt kokku raviressursse ning teiselt poolt jõuab tarbijateni puhas ja kvaliteetne toodang. MUHK2 näituseosaga tahame näidata, millised on need looma jaoks sobivad tingimused.“

Ülenurme peanäitusemaja uus püsinäitus ehk tinglikult tööversioonis MUHK1 hakkab rääkima elust nii mulla all kui mulla peal ja seda just põllumajandusmaa kasutamise mõttes. Muuseum tahab läbi mängude, kaasategemise ja põnevate visuaalide panna külastajale südamele, et elu aluseks oleva viljaka mulla pind mitmetel põhjustel kahjuks aina väheneb. Et saada tulevikuski kvaliteetne toit lauale, peavad meie otsused maaga ümberkäimisel olema targad. See näitus peab valmima 2026. a. Muuseumi töötajad on näituste ideede kallal pea 2 aastat tõsist tööd teinud. On käidud konsulteerimas ka METKi ja Maaülikooli teadlastega, kellega tahetakse edaspidigi koostööd teha. Keeruliste teemade eksirännakud ja rohked ajurünnakud päädisid põhjalike kontseptsioonide valmimisega.

Projektijuht-kuraator Aive Vahejõe MUHK1 näituseosast: „Muldade tervise ja elurikkuse säilitamine on üks olulisemaid eesmärke, et tagada toidutootmise jätkusuutlikkus. Hea „tervisega“ muld võimaldab taimedele pakkuda paremaid kasvutingimusi ja  kasvab ka saagikus põllumehe jaoks. Taimed on terved ja võimaldavad ka loomadele toota toitaineterikast väärtuslikku sööta, mis omakorda võimaldab tarbijatele toota kvaliteetset kodumaist toitu. Samuti talub terve elurikas muld paremini kliimamuutuseid. MUHK ehk Maaelu Uudishimukeskusena valmiv uus näitusekeskkond aitab mõtestada külastaja jaoks, kuidas meie igapäevased valikud mõjutavad elu nii mulla all kui ka mulla peal.“

 

Näitusi tootva ettevõtte Motor OÜ juhatuse liige Ott Sarapuu: „Meie meeskond on põnevil ja valmis võtma vastu uut väljakutset. Esmakordselt oleme projekti teostamisse kaasanud välispartneri, milleks on Taani disainifirma KvorningDesign, seega oleme ootusärevad nii koostöö kui tulemuste osas.“

 

Taani disainibüroo KvorningDesign juht ja disainer Arne Kvorning on samuti elevil eesootava suure loominguprotsessi osas: „Oli tõesti hea uudis, kui selgus, et saame koos partnerite Motor OÜ ja Platvorm OÜ asuda Eesti Põllumajandusmuuseumi uute näitustega tööle. Olen sündinud ja kasvanud Taanis väikeses talus ning mul on maaelust toredad lapsepõlvemälestused. Samas kogesin ka paljusid väljakutseid, mis minu perel oli pidades väikest talupidamist aina enam industrialiseeruvas ühiskonnas ning samal ajal keskendudes kliimamuutustele, jätkusuutlikkusele ja ökoloogiale.

Teemad, mis MUHK tulevastel näitustel on, esitavad nii kohalikke kui ka universaalseid dilemmasid ja väljakutseid ning nende lugude avamine tänapäevases stsenograafias, mis on integreeritud Põllumajandusmuuseumi kaunitesse lautadesse ja tallidesse, on peenhäälestus. Püüame luua esteetilise tasakaalu näituseelementide ja efektide ning ainulaadsete hoonete ning nende paljude originaaldetailide ja erilise atmosfääri vahel. Ootame kontseptsioonide väljatöötamist loomingulises koostöös muuseumimeeskonna, Motor OÜ ja Platvorm OÜ.“

Esimesed partnerite kokkusaamised on toimunud, tööpõhimõtted kokku lepitud, esmased ideed läbi arutatud ning nüüd läheb lahti kibekiire töö uute näituste ilmarahva ette toomiseks.