2021. aastal tähistame eestlaste rahvusliku liikumise ühe armastatuma juhi, kirjaniku, poliitiku ja talurahva õpetaja Carl Robert Jakobsoni 180 sünniaastapäeva. 19. märtsil 1882. aastal lõppes Jakobsoni elutee, kuid meie ajaloos ja kultuuris elab suurmees tänini.
Olles kirjutanud mitmeid kooliraamatuid, avaldanud ajalehe artikleid, tegutsenud kirjameeste- ja põllumeeste seltsides, oli Carl Roberti suuremaks sooviks olla ikkagi talupoeg talupoegade seas, sest teatavasti samastas ta eesti rahvuse talurahvaga. Jakobsoni põhimõtteline seisukoht oli, et talupoeg st väikepõllumees on ühiskonna alustala.
Nii kirjutab ta oma mõrsjale Julie Emilie Thalile: „Ma tahan ühe väikese nelja- kuni viietuhande rublalise talukoha osta, mis minule igapäevase leiva annab ja mõtlen suvel taluperemees ja talvel kirjanik olla“ (13.XII 1873 )
Kurgja talukoha ostis Jakobson 1874. a 16. jaanuaril, sisse kolis jüripäeval. Vana rehetare, kus Carl Roberti ja Julie Emilie pulmapidu sama aasta 10. novembril peeti ja kus algul ka elati, asus jõe paremal kaldal. Praegu tähistab endist taluõue võimas kaheharuline pärnapuu, mis on istutatud noorpaari esimesel abielukevadel. Metsast toodud kaks väikest pärnapuud pandi poolviltu ühtsesse istutusauku, et juured ja tüvi alt kokku kasvaksid, ladvad aga eralduks kõrgusesse. Nõnda pidi see pärnapuu sümboliseerima nende abielu ühtsust.
C. R. Jakobson
Uued taluhooned ehitas Jakobson jõe vasakkaldale, kus esimesena valmis Soome eeskujul moodne karjalaut. Suurt rõhku pani Jakobson piimakarja kasvatusele, oli tal ju soov rajada Kurgjale näidistalu ja asutada piimatalituskool.
Tänasel päeval toimib Kurgja Talumuuseum tegutseva talumuuseumina koos loomakasvatuse ja põllupidamisega. Väga olulisel kohal on just piimakarjakasvatus, kuna selliseid väiketalusid jääb järjest vähemaks, kus iga lehma tuntakse näo ja nime järgi.
Tänavusel, C.R. Jakobsoni 180. sünniaastal avame Kurgja talu elumajas uue näituse, mille eesmärgiks on pakkuda külastajale mitmekesist ülevaadet C.R.Jakobsoniga seotud olulistest teemadest, Kurgja talu saatusest kuni muuseumi loomiseni, abikaasa Julie ja tütarde rollist talus Carl Robert Jakobsoni kõrval ja pärast tema surma. Suvel, Jakobsoni sünnipäevanädalal, pakume iga päev tegevusi ja tuure. Nädal lõpeb 25. juulil suure sünniaastapäevapeoga.
Inge Sipelga
C. R. Jakobsoni Talumuuseumi perenaine