+372 5333 4168 | info@memu.ee

Milline muusika kõlab laudas?

Põllumajandusmuuseumi laudas on viimastel nädalatel olnud harjumatult palju sagimist. Loomad, kes on seni elanud rahulikku ja rütmikat laudaelu, on hakanud märkama, et midagi on toimumas. Kõik räägivad MUHKist – ja kuigi see lühike ja kummaline sõna kõlas alguses kui uus sööt, uus laudaelanik või äkki lauda juurdeehitus, on tänaseks selge: MUHK tähendab Maaelu Uudishimukeskust.

Päev-päevalt on laudaelanikud hakanud aru saama, mis see MUHK ikkagi on. Nad on arutlenud, miks seale on vaja mänguasja, kuidas lehm stressi maandab, mida tähendab digitaalne andur looma kõhus ning milline näeb välja muuseumihoidla vanim ese.

Aga täna jõudis nendeni midagi hoopis teistsugust. Midagi, mis ei vaja silmi, vaid kõrvu.

„Mäletate, kui me rääkisime, et MUHKis on ka sümfoonia?“ alustas kana Õisi täna hommikul oma ettekannet heinarulli otsas.

„Sümfoonia?“ küsis vutt Vilks, kes korraks kahe jooksutiiru vahel seisatas. „Mis pillidega?“

„Ei ole pille. On hoopis… laut ise,“ selgitas täpsustavalt Täpi, vana lambaproua, kes oli juba mitu päeva kuulnud, et näitusesaali on paigaldatud midagi eriti põnevat – laudasümfoonia masin.

Ja täna nad nägid seda masinat.

Näitusel Laudasümfoonia on üks koht, kus igal külastajal on võimalus luua omaenda laut, aga mitte puidust ja tellistest – vaid heli abil.

Lautadest on kokku kogutud päris hääli:
- lehmalüps
- kuke kiremine
- laudaukse kriuksumine
- heina sahisemine
- talupidaja hõikamine
…ja veel hulk muid helisid, mis laudas loovad sümfoonia ilma nootideta.

Mängulaua peal on nupud, mille peal olevad ikoonid tähistavad vastavat heli. Ja siis – vajutad. Ühe, siis teise. Kombineerid, katsetad, miksid - no nagu ehtne DJ. Lõpuks kuulad. Ja avastad, et see, mis tundus kaosena, hakkab omas rütmis elama.

„Kui meie oleme kõik need helid, kas siis inimene on dirigent?“ küsis part Piiks mõtlikult.

„Mina küll ei lase ennast dirigeerida,“ pomises kukk Kriiks, aga kõik teadsid, et temale meeldiks väga hoopis sooloartist olla.

„Ma arvan, et see polegi päris sümfoonia nagu orkestris,“ ütles Täpi. „See on rohkem nagu… kuulamise kunst. Et inimene kuuleks, mis heli me tegelikult teeme. Ja mida see tähendab.“

Laudasümfoonia räägib meie häältest, aga toob esile ka selle, et laudas on elu – ja igal häälel on oma tähendus.

Mõni heli tähendab rahu. Mõni tähendab rahutust. Mõni tähendab, et on aeg toita. Mõni tähendab, et keegi vajab ruumi. Ja kui neid helisid ei kuule, ei saa ka aru, mis laudas toimub.

MUHK aitab neid helisid mitte ainult kuulda, vaid ka mõista.


Näitus Laudasümfoonia avatakse koos MUHKiga juba 24. aprillil.
Tule, miksi, kuula ja loo oma versioon sellest, kuidas üks laut kõlab! Ja me alles hakkame kuulama...õige pea!