Muuseumi ajalugu

Carl Robert Jakobson (1841 – 1882) oli eesti esimene teadlik põllumees, poliitik, rahvavalgustaja, eestlaste rahvusliku liikumise üks armastatumaid juhte.
Taluomanikuks sai C.R.Jakobson 1874.aastal. Soovides olla eeskujuks ja õpetajaks, kavatses ta rajada Kurgjale näidistalu. Tema unistuseks oli asutada Kurgjale piimatalituskool, mis pidi hiljem kujunema täieliseks põlluharimise näitekooliks. Kõik Kurgja Linnutaja talu hooned on valminud C.R.Jakobsoni projekti järgi ja seetõttu ainulaadsed. Vanim hoone Kurgjal on ait, mis on üle toodud esialgselt talukohalt jõe teisel kaldal. C.R.Jakobson jõudis Kurgjal peremeheks olla vaid 8 aastat, ootamatu surm katkestas mitmekülgse töö, millest jätkunuks mitmele mehele elutööks. C.R.Jakobson on maetud perekonnakalmistule Kurgjal. Pärast peremehe surma pidas talu ja säilitas pärandit tema perekond.

1948.aastal asutati C.R.Jakobsoni Talumuuseum, mille esimeseks direktoriks sai tema vanim tütar Linda. Praeguseks on korda seatud täielikku või osalist taastamist vajavad hooned. Muuseumi peahoones asub C.R.Jakobsoni elu ja tegevust tutvustav väljapanek. Uusehitusena on valminud rehi- kuivati C.R.Jakobsoni projekti järgi. Muuseumi teeb eriliseks tegutsev talu karjakasvatuse ja põlluharimisega. Silmarõõmu pakuvad eesti maatõugu lehmad, valgepealised lambad, eesti hobune, kuked- kanad ja kalkunid.

Kuna C.R. Jakobson oli edumeelne ja uuele avatud peremees, on tema talumuuseum just see koht kus vana kohtub uuega. Nii võite meie juures oma konverentsi või kokkutulekut korraldades kasutada tänapäevast tehnikat sülearvuti ja projektorini. Külastajate kasutuses on laagriplatsil juhtmevaba internet.
1874. aasta kirjutas Carl Robert Jakobson oma mõrsja Juliele: „Nii ilusat kohta kui Kurgja, olen ma harva näinud…”. Meil jääb üle temaga ainult nõustuda.

Kõik hooned Kurgja – Linnutaja talus on ehitatud C. R. Jakobsoni projektide järgi.

Nagu õiges talus kohane, ehitati esmajärjekorras talu toimimiseks vajalikud hooned.

Nii said kiiresti valmis laut, mesipuude talvemaja, saun, jahu- ja saeveski. 1881. aastal alustatud uue elumaja valmimist peremees enam ei näinud.
Alates 18.maist 2019 on peahoone remondis – uuendamisele läheb C.R. Jakobsoni elu ja tööd tutvustav näitus.

Võta ühendust!

  Kontakt

  C. R. Jakobsoni Talumuuseum

  SA Eesti Maaelumuuseumid
  Registrikood 90014017

  Kurgja küla, Põhja-Pärnumaa  vald, Pärnumaa, 87612

  kurgja@memu.ee

  kogud@memu.ee

  Tel 5860 0025
  Põllumajanduse ja haldusosakonna juhataja +372 5309 2100

  Alates 01. juulist 2019 võtab SA Eesti Maaelumuuseumid vastu ainult e-arveid. SA Eesti Maaelumuuseumid e-arvete vastuvõtmise teenusepakkuja on FITEK. Lähem info siin.

  Kõik õigused kaitstud © SA Eesti Maaelumuuseumid