+372 738 3810 | info@maaelumuuseumid.ee

Elu võimalikkus maal – sepatöö

Kogu planeet on haaratud salakavalast koroonaviirusest, mille leviku tõkestamiseks on väga paljud inimesed kodused, majandus seisab ja kriisist väljumisel ei ole meie maailm enam kunagi see, mis ta oli enne. Saab toimuma struktuurseid muudatusi majanduses ja inimeste väärtustes ning hoiakutes. Rahvastikugeograafid näevad juba praegu tendentsi, kus paljud on sõitnud maakodudesse ja ennustavad, et kriis võib rohkem põhjustada linnadest maale kolimist.

Maaelul on oma võlud ja eelised ning hakkaja inimene leiab tegevust igal pool. Peaasi on tahtmine, oskusi saab omandada. Kui põllumajandusega tegelemine tundub liiga suur ettevõtmine, siis üks võimalus on proovida näiteks sepa ametit. Põllumajandusmuuseumi sepp on seda tööd juba aastaid teinud, nii muuseumis kui oma kodus Otepää lähedal maal.

Sepatöö on loominguline, eks vast igaüks on näinud uhkeid sepiseid. Mõned näited meie sepa töödest:

Küünlalühter

küünlajalg
Muuseumi sepp Mart Salumaa: “Valmistatud Taanist pärit keskaegse eeskuju alusel. Lühter on ühele küünlale seetõttu, et küünlad olid keskajal kallid. Üks Norrast pärit arheoloog ütles mulle, et see võib olla 11. sajandist.
Enne küünlaid kasutasid viikingid õlilampe. Wikipedia ütleb: “…..Keskajal kasutati kõige sagedamini tallaküünlaid. 13. sajandiks oli küünlavalmistamine muutunud gildi käsitööks Inglismaal ja Prantsusmaal…..” Tänaseks oleme õlilambi juurde tagasi jõudnud, sest T-küünal on olemuselt õlilamp.”

Pajakonks
sepis pada

Sepa selgitus: “Seda võib pidada ka sepa naljaks. Kaks ühes, üks ese-kaks otstarvet, pajakonks ja küünlalühter.

Reguleeritava pajakonksu idee pärineb tõenäoliselt juba kiviajast. Piisas okslisest puutükist ja naharibast, puukoorest või nöörist, et reguleeritav riputusseade valmis teha. Sepistatud pajakonksust kujunes aegade jooksul välja reguleeritava kõrgusega küünlalühter.”

Kaelaehe, amulett “Õnneneael”
amulett sepis
Õnnenaela kohta on sepp öelnud: “Kivi kotti teisend nael kummi pärineb ajast, kui hobused ja autod kulgesid koos maanteel. Hobused kaotasid kabjaraudasid, mille sees olid naelad ja autod korjasid rehvidega naelad üles. Selle probleemiga toimetulemiseks oli 70 – 80 aastat tagasi autodel kaasas mitu tagavararatast.
Sõlme keeratud nael amuletina võib olla autojuhil või jalgratturil alati kaasas ja puudub vajadus rehvidega tee pealt teisi naelu üles korjata.
Esimene sõlme keeratud Õnnenael valmis aastal 1990. Teine, spiraalne, mõned aastad hiljem. Kolmas roosinupuga, aastal 2019.”

Roosinupud
sepis amulett
Roosinupp õnnenael võib kaunistada nii pintsakutaskut kui jäädava lillekimbuna kodust vaasi.

Riidenagi “Päikesemärk”
sepis amulett nagi
Ese mida saab iga soovija ise sepakursuse käigus valmistada. Aega kulub esimese nagi valmistamiseks 4 tundi. Teise nagi saab valmis tunniga.

Kui arvad, et elu maal on hea rahulik ja nuputad, kuidas maal elades endale elatist teenida, siis sepatöö on üks võimalus! Et teada saada, kas sinus on sepa-alge, tule proovi kätt muuseumi sepakursustel. Kes teab, võib olla leiad oma elu kutsumuse! Kursused saavad taas toimuma peale eriolukorra lõppu. Info: haridus@maaelumuuseumid.ee
Kõik ülaltoodud, ja oi kui palju rohkem veel, sepised on müügil Eesti Põllumajandusmuuseumi infopunktis. Uudistama ja ostma saab tulla küll alles peale eriolukorra lõppemist.
Seniks püsi terve!